Róg Tura trafił do Muzeum Ziemi Kamieńskiej

Róg, czyli dokładnie możdżeń wymarłego w XVII wieku tura przekazała do Muzeum Ziemi Kamieńskiej pani Mirosława Urbanowicz. Znalazła go podczas spaceru po plaży w Łukęcinie.

Możdżeń tura znaleziony na plaży w Łukęcinie jest pokaźnych rozmiarów, jego długość wynosi 45 cm i waży 3,5 kilograma. Zachowany jest w stanie dobrym, na jego powierzchni widoczne są jedynie mocne wyświecenia, świadczące o tym, że przez dłuższy czas podlegał erozji wodnej.

- Z możdżenia pobrane zostaną próbki radiowęglowe C14 w celu ustalenia jego wieku. W imieniu Muzeum chciałbym podziękować pani Mirosławie Urbanowicz za przekazanie tego cennego daru do naszej instytucji – mówi Grzegorz Kurka z Muzeum Ziemi Kamieńskiej.

Możdżeń tura odkryty przez panią Mirosławę jest prawdopodobnie jedynym tego typu znaleziskiem pochodzącym z morza bałtyckiego. Tury (Bos primigenius) są gatunkiem wymarłym. Najstarsze wizerunki turów spotykamy na ścianach jaskiń, m.in. na słynnych malowidłach z jaskini Lascaux, powstałych około 17 tys. lat temu, w tzw. środkowym magdalenionie. Ostatni przedstawiciel tura umarł śmiercią naturalną w XVII wieku na terenie Mazowsza.

Czyli...Urus sum, polonis Tur, germanis Aurox: ignari Bisontis nomen dederant (Urus jestem, po polsku tur, po niemiecku aurox: nieuki zowią mnie bizonem)

 

(red), fot Muzeum Ziemi Kamieńskiej
 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: