Na Gdańsk zdecydowałem się od razu... nowa wystawa w MHMG

W czwartek 12.01.2017 r. o godzinie 17:00 w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zostanie otwarta nowa wystawa czasowa „Na Gdańsk zdecydowałem się od razu” poświęcona gdańskim Kresowianom. MHMG we współpracy z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zaprezentuje sylwetki i przedmioty należące do 14 expatriantów, których losy wpisują się w szerszy problem – korzeni tożsamości współczesnych gdańszczan.

„Tuż po wyzwoleniu Krakowa, kiedy nie tylko ja zadawałem sobie pytanie, co robić dalej, nieoczekiwanie zaproponowano mi udział w przygotowywanej przez Turskiego wyprawie do Gdańska. Stanisław Turski był wówczas pełnomocnikiem ministra oświaty (…) i jego zadaniem było zorganizowanie grupy specjalistów, którzy zajęliby się przejęciem i odbudowaniem nauki polskiej w Gdańsku. Brakowało mu jednak kogoś, kto by znał się na elektryczności, wszystkich tych korkach i bezpiecznikach. Zgodziłem się więc (…) nigdzie indziej bym nie poszedł, ale na Gdańsk zdecydowałem się od razu.” – tak wspominał po latach swoją decyzję o przyjeździe do Gdańska w 1945 r. Kazimierz Kopecki, absolwent Politechniki Lwowskiej, a w przyszłości profesor i dwukrotny rektor Politechniki Gdańskiej. Prof. Kopecki był jednym z wielu mieszkańców dawnych Kresów, którzy po zakończeniu II wojny światowej znaleźli swój nowy dom nad Motławą.

Przybywający do miasta przesiedleńcy mieli już za sobą pasmo tragicznych doświadczeń – lata wojny, niemiecką i sowiecką okupację, wysiedlenia i wywózki, często utratę bliskich, wreszcie konieczność porzucenia rodzinnego domu. Mimo to we wspomnieniach wielu z nich uderza entuzjazm, z jakim przystępowali do budowy nowego, polskiego Gdańska.

Wystawa „Na Gdańsk zdecydowałem się od razu”. Sylwetki gdańskich Kresowian jest pierwszą tego typu prezentacją w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, które do tej pory nie podejmowało szerzej tematyki powojennych przesiedleń. Jednak jej celem jest nie tyle prezentacja samego zjawiska „repatriacji”, co ukazanie losów poszczególnych ludzi, ich indywidualnych historii.

Spośród tysięcy mieszkańców dawnych Kresów, którzy po zakończeniu II wojny światowej osiedli w Gdańsku, prezentujemy jedynie 14 postaci. Wybór bohaterów wystawy ma charakter subiektywny. Obok postaci urodzonych na Kresach, które spędziły tam dużą część swojego życia, znalazły się tu również osoby, które opuściły Kresy jeszcze przed 1939 r., a nawet nie pochodziły z Kresów, lecz były z nimi związane poprzez swoją wieloletnią działalność zawodową. Wszystkich bohaterów ekspozycji można jednak określić jako jednostki wybitne, które w znacznym stopniu współtworzyły obraz powojennego Gdańska.

Wystawa będzie pierwszą z cyklu – w następnych odsłonach prezentowane będą kolejne sylwetki gdańskich Kresowian.

Postacie prezentowane na wystawie:

1. Duszeńko Franciszek (1925 Gródek Jagielloński koło Lwowa – 2006 Gdańsk) – rzeźbiarz

2. Hueckel Stanisław (1911 Lwów – 1980 Gdańsk) – inżynier, profesor i rektor PG

3. Kilarski Jan (1882 Komarno k. Lwowa – 1951 Gdańsk) – pedagog, krajoznawca

4. Kobylińska-Masiejewska Eugenia (1894 Wilno – 1974 Gdańsk) – poetka

5. Macur Kazimierz (1915 Łuczaj, Wileńszczyzna – 2001 Gdańsk) – architekt

6. Michalski Stanisław (1932 Wilno – 2011 Gdańsk) – aktor

7. Nowak Zbigniew Jan (1927 Lwów – 2015 Gdańsk) – historyk literatury, dyrektor BG PAN

8. Osiński Marian (1883 Kraków – 1974 Gdańsk) – architekt, prof. PG

9. Otto Franciszek (1904 Lwów – 2000 Gdańsk) – naukowiec, prof. PG

10. Pietkiewicz Rajmund (1920 Wilno – 2013 Gdańsk) – malarz, grafik

11. Reicher Michał (1888 Sosnowiec – 1973 Gdańsk) – antropolog i anatom, prof. USB i AMG

12. Rogiński Bolesław (1907 Wiazyń, powiat Wilno –1990 Gdańsk) – artysta plastyk, grafik

13. Smolana Adam (1921 Lwów – 1987 Gdańsk) – rzeźbiarz

14. Szewalski Robert (1903 Nisko n. Sanem – 1993 Gdańsk) – naukowiec, pracownik Politechniki Lwowskiej i PG.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: