Powstał portal o słowiańskich grodach w Niemczech

Przez długie lata w historiografii niemieckiej niewiele mówiło się o dziedzictwie Słowian. Teraz ruszył portal poświęcony dawnym grodziskom. 

Obodrzyce i Wieleci zamieszkiwali tereny na wschód o Odry i już w VII wieku dostali się pod wpływy państwa Franków. Wyzwolili się z nich dopiero 983 po zdobyciu m.in. Hobolina i Hamburga. Zdominowani przez Ottona I łatwo się nie poddali i przez kolejne 200 lat starali się lawirować między Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego a powstającym państwem Polskim. Dopiero w roku 1108 biskupi niemieccy ogłosili manifest nawołujący do ekspansji na ziemie Słowian połabskich. Jeszcze w 1147 na tym terenie odbywała się papieska krucjata przeciwko pogańskim ludom, które zostały ostatecznie schrystianizowane i zgermanizowane.

Po kulturze pozostało jednak wiele materialnych pamiątek, z których najważniejszymi są dawne grody oraz chramy (świątynie). Przez wiele lat propaganda niemiecka uznawała je za germańskie lub pomijała fakt ich istnienia. Obecnie jednak trend ten się odwrócił - wykonano m.in. rekonstrukcje słowiańskiego grodu w Meklemburgii - Groß Raden czy na Łużycach - Radusz. Część grodzisk nie zostało zrekonstuowane, ale ich zarys jest wciąż widoczny. To właśnie dawne siedziby Słowian w Niemczech promuje nowy portal archeologiczny http://slawenburgen.npage.de/.

Dowiemy się nie tylko o pozostałościach grodzisk, ale też np. od słowiańskich korzeniach Berlina. Strona, przygotowana przez Ronnego Krugera, niemieckiego badacza dziejów słowian powstała dzięki dofinansowaniu państwowemu jego badań. Zebrał on swoje badania oraz fragmenty publikacji z ostatnich lat. Znajdziemy tu ciekawostki archeologiczne dotyczące ceramiki czy domów dawnych Słowian, oraz mapy rozmieszczeń grodzisk. Strona jest dostępna w języku niemieckim, nie wiadomo czy będzie tłumaczona na inne języki. 

fot. WikimediaCommons CC. 3.0 BY

Piotr Celej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: