Piłka na polskim Pomorzu 1920-1939 r. – Promocja książki

31 stycznia. o godz. 17:00 w Muzeum Poczty Polskiej odbędzie się promocja książki „Piłka nożna na polskim Pomorzu 1920-1939 r.”.  Książka prezentuje zapomniane dzieje najpopularniejszej gry zespołowej na świecie – nie zabraknie opisów zespołów, statystyk, biogramów zawodników, a także kolorowych map i ilustracji zabytków związanych z polskim sportem.

Początki piłki nożnej w naszym kraju - niemal 120 lat temu - to czasy, które jeszcze mogliby pamiętać nasi dziadkowie. Dzieje polskiej międzywojennej piłki nożnej na Pomorzu pozostają ukryte pod powierzchnią oceanu niepamięci. Pomorze to dzielnica II RP niezbyt „piłkarsko zamożna”. Nie było na Pomorzu drużyn na miarę Wisły, Legii czy Cracovii, ale nie brakowało pasjonujących, dramatycznych wydarzeń, naszpikowanych emocjami i niosących spore niespodzianki. Nie zabrakło także lokalnych gwiazd – lubianych i podziwianych graczy, a także bezkonkurencyjnych teamów.

Czy ktoś to jeszcze pamięta? Czy ktoś wie o bezkonkurencyjnej na Pomorzu w latach dwudziestych drużynie TKS-u Toruń? Zespole groźnym dla najlepszych, zdolnym pokonać każdą ówczesną polską drużynę? Piszemy o tym, jak powstał i dlaczego zniknął z mapy sportowej Polski. Czy ktoś zna jego największe gwiazdy – Józefa Stogowskiego, braci Gumowskich, Ciszewskich, Suchockich?  A mistrzostwa Pomorza – kto w nich uczestniczył, kto walczył o laury, a kto niósł czerwoną latarnię? Czy znasz Czytelniku mistrzowskie drużyny – wiesz kto w nich grał? Masz świadomość, jak ułożyły się wojenne losy pomorskich zawodników?

Odpowiadamy na wszystkie te pytania. Piszemy o tym, drogi Czytelniku, kiedy i w jaki sposób owe mistrzostwa się zaczęły i jaki miały przebieg,  dlaczego tylko TKS grał w międzywojennej I lidze, dlaczego  innym pomorskim zespołom się to nie udało. Piszemy o tym, co działo się na pomorskiej prowincji, na Kujawach, w Paukach, w Krajnie, w budowanej wtedy Gdyni. Odkrywamy, że  swojego mistrza miało nie tylko Pomorze, ale także inne pomorskie miasta, że toczyły się oddzielne rozgrywki o miano najlepszej drużyny m.in. Bydgoszczy, Torunia Grudziądza, Tczewa. Piękną kartę historii zapisała także reprezentacyjna drużyna Pomorza. Przedstawiamy uzyskane przez nią wyniki, najlepszych strzelców, podstawowych zawodników. Odkrywamy, jak przedstawiały się piłkarskie stosunki polsko-niemieckie, jakie związki istniały między polskimi i niemieckimi organizacjami piłkarskimi. Czy słyszałeś o tym, drogi Czytelniku, że Pomorze wystawiło wspólną reprezentację z Wolnym Miastem Gdańskiem, a jedna z pomorskich drużyn była piłkarskim mistrzem Polski?

Jeśli jesteś ciekaw tego, a także wielu innych faktów ze sportowej historii międzywojennej Polski przyjdź do Muzeum Poczty Polskiej i koniecznie przeczytaj tę książkę. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: