Stocznia Gdańska jako atrakcja turystyczna | Akademia Gdańska

Stocznia Gdańska jako atrakcja turystyczna przed- i powojennego Gdańska | Wykład z cyklu Akademia Gdańska

Data: 21 lutego, godz. 18.00 | Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

- Podczas wykładu zaprezentuję Stocznię Gdańską jako jedną z atrakcji turystycznych Gdańska. Jednak zamiast opowiadać o fenomenie turystycznym stoczni jako „kolebki Solidarności”, skupię się na ujęciu historycznym, kończąc swoją opowieść na latach 70. XX wieku. Podczas wykładu dowiemy się kto i dlaczego zwiedzał zakład, jak go przedstawiano w przewodnikach turystycznych, a także czemu służyło stoczniowe muzeum – mówi Magdalena Staręga. 

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście. Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Podczas najbliższych spotkań usłyszymy o Stoczni Gdańskiej jako atrakcji turystycznej (luty), Kunsztach Wodnych w Gdańsku (marzec), Stoczni Gdańskiej jako centrum wodnym Gdańska (kwiecień), czy o Twierdzy Wisłoujście (maj).

Magdalena Staręga – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku historia sztuki o specjalizacji muzealnictwo, słuchaczka Wydziałowych Studiów Doktoranckich Historii i Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Swoją powstającą pracę doktorancką poświęciła zagadnieniu gdańskiego budownictwa I połowy XIX wieku. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego i Instytutu Herdera w Marburgu. Od 2011 roku pracuje w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie zajmuje się m.in. dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: