Mija 97 lat od odzyskania dostępu do Bałtyku

Uroczystości na puckim rynku, msza święta w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, widowiskowe złożenie wieńca do Zatoki Puckiej z pokładu śmigłowca – tak będą wyglądały obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę dostępu do morza.

 

Generał Józef Haller 10 lutego 1920 r. wrzucił do Morza Bałtyckiego platynowy pierścień otrzymany od polskich gdańszczan. Symboliczne zaślubiny oznaczały odzyskanie przez Polskę dostępu do morza utraconego w wyniku rozbiorów. Powrót Polski nad Bałtyk był jednym z postanowień kończącego I wojnę światową traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. Polska otrzymała 147 km pasa nadmorskiego. Morska granica przebiegała od Sopotu do Wierzchucina.

Wydarzenie upamiętnia słup znajdujący się w porcie rybackim obok popiersia gen. Hallera. Na nim od strony morza widnieje orzeł Jagiellonów, a od strony lądu napis: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze". Co roku w tym miejscu odbywają się rocznicowe uroczystości.

 

Zaślubiny Polski z morzem_plakat

Fot. ze zbiorów Tadeusza Stankiewicza

/pomorskie.eu 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: