Znowu będą szukać wraku ORP Orzeł

W lecie b.r. z gdyńskiego portu wyruszy kolejna ekspedycja organizowana w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła”, której celem jest odnalezienie na Morzu Północnym wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.

ORP Orzeł jest najsłynniejszym polskim okrętem podwodnym z okresu II wojny światowej. Postawa jego dowódcy podczas kampanii wrześniowej do dnia dzisiejszego budzi skrajne oceny historyków i pasjonatów historii. Brawurowa ucieczka z internowania w Tallinie i przejście bez map do Wielkiej Brytanii, uznane zostały przez Brytyjczyków za jeden z największych wyczynów w historii podwodnego pływania. Tajemnicze zaginięcie podczas szóstego patrolu na Morzu Północnym jest największą zagadką w historii Polskiej Marynarki Wojennej.

Tegoroczne poszukiwania skoncentrowane będą w rejonie najbardziej prawdopodobnego miejsca zatonięcia „Orła” związanego z hipotezą, wedle której polski okręt w dniu 3 czerwca 1940 roku, około 120 Mm od brzegu Wielkiej Brytanii, padł ofiarą bratobójczego ataku lotnictwa brytyjskiego. Celem wyprawy jest kontynuowanie badań dna morskiego rozpoczętych podczas ekspedycji w 2014 i 2015 roku, zrealizowanych w ramach wspomnianego projektu.

W archiwach brytyjskich w tym roku natrafiliśmy na kolejne dokumenty potwierdzające słuszność hipotezy dotyczącej zatonięcia polskiego okrętu wskutek omyłkowego ataku samolotu brytyjskiego. Wśród nich znalazły się materiały wskazujące, że atak z dnia 3 czerwca 1940 roku nastąpił w rejonie, w którym istniały ograniczenia w zakresie zwalczania okrętów podwodnych przez brytyjskie siły lotnicze.

Badania archiwaliów holenderskich i estońskich zaowocowały pozyskaniem przez nas, kolejnych, dotychczas nieznanych w Polsce, planów technicznych okrętu podwodnego oraz zupełnie nowych dokumentów dotyczących internowania ”Orła” w Tallinie. Co istotne –  skupiamy się na szczegółowym zaplanowaniu trasy kolejnej ekspedycji analizując najnowsze dane o zalegających na dnie morza obiektach, pozyskane m.in. z brytyjskich firm offshore’owych.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: