60 plakatów Luigiego Castiglioniego w gdańskim ratuszu

Muzeum Historycznym Miasta Gdańska dzięki uprzejmości Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie otwiera w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska nową wystawę czasową. Pomiędzy 9 marca a 7 maja zwiedzający oddział gdańskiego muzeum będą mogli zobaczyć 60 plakatów Luigiego Castiglioniego – w tym dwa najważniejsze nawiązujące do Solidarności.

Artysta rozpoczął działalność w latach 70. XX wieku. Federico Fellini, włoski reżyser i scenarzysta zaprosił młodego artystę do współtworzenia dekoracji do La Dolce Vita. Po znakomitym debiucie Castiglioni portretował na zamówienie zespół The Beatles i generała de Gaulle’a, a następnie potem prezydentów Pompidou i Giscard’a d’Estaing, Cartera i Mitterand’a. Sławę zyskał projektami plakatów sportowych: walki bokserów – Monzon’a i Bouttiera, (1972) i Muhammada Ali z Kenem Nortonem (1976), na Mundial w 1978 w Argentynie i na Mundial’82, w Hiszpanii. Popularyzował tenis i narciarstwo, lekką atletykę i rajdy samochodowe, hokej i rugby.

„Castiglioni miał własną wizję rywalizacji sportowej. Jego prace - nawet te o boksie - nie są brutalne, przeciwnie, wręcz delikatne.” – mówi Marzena Jaworska z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. „Włoch wyjawił powody, dla których wybrał taką formę przekazu:Ukazywanie poświęcenia jest zbyteczne. Wiadomo, że jest ono nieodłącznym elementem sportu. Jeśli ukazywałbym lekkoatletę osuwającego się bez sił na mecie maratonu, miałbym wrażenie, że jestem jasnowidzem lub sadystą.”” – dodaje Jaworska.

Sympatię Polaków zaskarbił sobie wspierając Solidarność i opór społeczeństwa przeciwko reżimowi socjalistycznemu. Zaprojektował obraz z mapą Polski płaczącej z powodu stanu wojennego. Z kolei reprodukowany obraz z napisem Solidarność był cegiełką dla pomocy Polsce. Organizacja „Lekarze świata” kierowana przez Bernarda Kouchner’a (obecnie szef dyplomacji Francji) gromadziła środki dla Polaków internowanych i potrzebujących.

Za współpracę z Polską podziemną Castiglioni został uhonorowany dwukrotnie: przez Lecha Wałęsę i Prymasa Józefa Glempa. Projektował też plakaty na 10 rocznicę Solidarności i Igrzyska Solidarności w Gdańsku’1990. Na fasadzie swego domu w Maison Laffitte namalował portret Chopina. Za dokonania artystyczne nagrodzony Krzyżem Zasługi Republiki Włoskiej, Grand Prix d’Affiche, w Cannes’1979, Nagrodą Prezydenta Włoch, Grand Prix Martini w Paryżu, Medalem Papieża Jana Pawła II „In Christo Amore, Justitia et Pax”, medalem „Lecha Wałęsy.”. – dodaje Marzena Jaworska.

Widzowi chcący zwiedzić wystawę są zobowiązani zakupić bilet uprawniający do zwiedzania Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Ceny są podane na stronie www.mhmg.pl w zakładce Oddziału Ratusz Głównego Miasta. Wystawa będzie czynna od środy do niedzieli każdego tygodnia. W poniedziałki (dzień gospodarczy) i wtorki (dzień wolnego zwiedzania) będzie nieczynna. W przypadku zmian Muzeum poda informacje na stronie www i na muzealnym profilu FB.

 

Luigi Castiglioni (1936 Mediolan – 2003 Maisons-Laffitte), malarz i plakacista. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych „Brera” w Mediolanie (1957). Dekorator w La Scali, scenograf filmu „Dolce vita” Federico Felliniego. Od 1960 r. osiadł w Paryżu, gdzie namalował swój pierwszy plakat sportowy, który zapoczątkował nowy, rewolucyjny styl komunikacji plakatowej. Pierwszy artysta, którego dzieła za życia zostały zaprezentowane na wystawie autorskiej w Bibliotece Narodowej w Paryżu (1978). Jego kontakty z Polską datują się od Sierpnia’80. W okresie stanu wojennego zaangażował się w pomoc Polsce, tak w wymiarze artystycznym – projektując z inicjatywy organizacji „Medecins du Monde” słynny plakat „Votre Solidarité”, jak i materialnym – uczestnicząc w misji humanitarnej. Zdobył wiele nagród i wyróżnień międzynarodowych. Miał liczne wystawy indywidualne na całym świecie. Jego prace znajdują się m.in. w: „Musée de Arts Décoratif, Centre Beaubourg, Musée du Sport, Musée C.O.I., Lincoln Center, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. W domu-pracowni Luigi Castiglioniego w podparyskim Maisons-Laffitte, od czerwca 2004 r. działa Towarzystwo jego imienia. Misję na rzecz międzynarodowej popularyzacji dorobku Castiglioniego realizuje żona artysty – Tersilia Castiglioni.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: