O ujściach Wisły w Domu Uphagena

Serdecznie zapraszamy na trzeci już w tym roku wykład z cyklu „Kultura dawnego Gdańska” zat. Z pradziejów okolic Gdańska. Paleogeografia obszar ujściowego Wisły Gdańskiej. 

Naszym prelegentem będzie dr Wojciech Jegliński. W trakcie wystąpienia przeniesiemy się w przeszłość sięgającą tysięcy lat, aby z tej perspektywy prześledzić rozwój paleogeograficzny południowego wybrzeża Zatoki Gdańskiej, formowanego nie tylko przez procesy morskie, ale również kształtowanego wpływem Wisły – jednej z największych rzek niżu środkowoeuropejskiego, której sąsiedztwo, razem z sąsiedztwem Bałtyku, stanowiło o sile Gdańska i dobrobycie jego mieszkańców na przestrzeni wieków.  Autor spróbuje odpowiedzieć m.in. na pytanie, kiedy powstało ujście Wisły w rejonie dzisiejszego Gdańska oraz, jakie były konsekwencje tego wydarzenia dla rozwoju wybrzeża w tym rejonie.

Prelegent jest wieloletnim pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB).  W swojej pracy naukowej, obok zagadnień związanych stricte z geologią morza, wiele uwagi poświęca również problematyce rozwoju paleogeograficznego wybrzeży morskich.  Brał także udział w realizacji wielu projektów badawczych związanych z tym zagadnieniem. Tej tematyce poświęcił  również rozprawę doktorską obronioną w roku 2012 pt. „Rozwój wybrzeża Zatoki Gdańskiej w rejonie ujścia Wisły Martwej”. Obecnie kieruje Programem Geologia Morza PIG-PIB, w ramach którego realizowane są m.in. prace dotyczące  rozpoznania geologicznego obszaru strefy brzegowej południowego Bałtyku.

Wiele razy podczas wykładów zbliżaliśmy się do tematu warunków naturalnych, jakie istniały w Gdańsku na długo przed jego założeniem. Nigdy jednak nie sięgaliśmy tak daleko w przeszłość. 

Spotkanie w Domu Uphagena w środę 29 marca o godz. 17-tej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: