Archiwalne zdjęcia z ORP „Garland” w MMW

Do 7 maja będzie można jeszcze oglądać w Muzeum Marynarki Wojennej wystawę archiwalnych fotografii „Album z Garlanda”. Wystawę tworzy zbiór wyjątkowych fotografii, wykonanych w czasie II wojny światowej przez członka załogi ORP „Garland” – starszego marynarza Henryka Nowakowskiego. To swoisty portret załogi okrętu - zdjęcia  marynarzy, kolegów autora – na okręcie, w czasie wolnym od obowiązków służbowych i  na lądzie.

Typowe amatorskie fotografie, niczym z rodzinnego albumu, choć wykonane na niemal profesjonalnym poziomie. Nie ma tu wojennych dramatów, scen walki czy morskiego trudu. To fotografie uśmiechniętych młodych ludzi – pozują do obiektywu pojedynczo i grupowo, w sytuacjach z reguły aranżowanych, czasami w formie sytuacyjnych żartów.

Album Henryka Nowakowskiego jest tym cenniejszy, że pokazuje załogę okrętu, którego bohaterska walka w obronie konwoju PQ-16, okupiona śmiercią 28 marynarzy, znalazła trwałe miejsce w historii Polskiej Marynarki Wojennej, a niektórzy spośród uśmiechniętych marynarzy znaleźli się na liście poległych. W gablotach wyeksponowano ponadto oryginalne elementy indywidualnego ekwipunku i uzbrojenia marynarzy, dokumenty oraz model ORP „Garland”.

Kliszę ze zdjęciami prezentowanymi na wystawie, przekazała historykowi Jarosławowi Drozdowi siostra Henryka Nowakowskiego – Bronisława Karwowska – wdowa po Czesławie Karwowskim, zamordowanym w Piaśnicy szefie Referatu Bezpieczeństwa Publicznego Komisariatu Rządu w Gdyni.

Kuratorem wystawy jest Filip Kuczma.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: