Sopocki Dom Aukcyjny - aukcja malarstwa i złota Bałtyku

Nie opadły jeszcze emocje po aukcji militariów a Sopocki Dom Aukcyjny przygotował kolejną gratkę dla miłośników sztuki. Już 2 maja w siedzibie SDA przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 43 o godz. 17.00 w Sopocie odbędzie się kolejna aukcja. Tym razem pod młotek trafią obrazy autorstwa cenionych malarzy, ale także niezwykłe prace wykonane z bałtyckiego złota.

Wśród wystawianych prac przeważają obrazy malowane na płótnie bądź tekturze, akwarele na papierze czy sklejce. Jednak wśród nich znajdują się trzy prace do powstania których nie użyto farby a surowca, który nierozerwalnie łączy się z Bałtykiem, Gdańskiem i Sopotem. Chodzi oczywiście o bursztyn i prace Lucjana Myrty – mistrza bursztynnictwa, od 1985 r. mieszkającego i pracującego w Sopocie. Najważniejszą i wzbudzającą największy zachwyt realizacji tego artysty należy wykonany z 7 ton bursztynu skarbiec, którego ukończenie zajęło mu12 lat życia. Niesposób wymienić wszystkie jego wyroby bowiem w jego dorobku artystycznym znajduje się szerokie spektrum wyrobów z bursztynu: szkatuły, meble, zegary, obrazy, lustra, lampy. Jego prace wzbudzają zainteresowanie na całym świecie, wystawiał w Paryżu, Tokio i Düsseldorfie.

 


 

 

 

Lucjan Myrta, Martwa natura z tkaniną, 1997 r., wymiary: 45 × 65 × 1,4 cm, waga 4,095 g, Wielobarwna kompozycja z wyszukanych, barwnych odmian bursztynu bałtyckiego. Wypukłe sylwetki owoców wykonane z dużych brył.

cena wywoławcza: 122 000 zł, estymacja: 150 000 – 180 000 zł

 

Kolejnym wartym atencji malarzem, którego warto wspomnieć jest Roman Kramsztyk, student samego Józefa Mehoffera, związany ze środowiskiem artstycznym École de Paris. W początkowej fazie twórczości inspirował się sztuką Cézanne’a. Malował martwe natury oraz pejzaże. W późniejszej fazie skupiał się na przedstawieniach figuralnych, malując portrety kobiet, akty. Prace te w swej stylistyce odnosił do twórczości dawnych mistrzów epoki renesansu, manieryzmu oraz baroku. Artysta swoje prace prezentował zarówno w kraju (Warszawa, Poznań, Łódź, Kraków), jak i zagranicą(Praga, Barcelona, Wiedeń, Moskwa, Nowy York). Zginął w warszawskim getcie, rozstrzelany przez hitlerowców.