30 kwietnia 1940 – 77 lat temu zginął „Hubal”

Potyczka pod Anielinem niedaleko Opoczna, która miała miejsce 77 lat temu,  była spełnieniem obietnicy majora Henryka Dobrzańskiego - sportowca, kawalerzysty i ostatniego dowódcy regularnego oddziału Wojska Polskiego, który nie złożył broni od 1 września 1939 roku.
- Munduru do śmierci nie zdejmę – taką obietnicę złożył przed swymi żołnierzami major Henryk Dobrzański ps. Hubal, dowódca ostatniego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego sformowanego 23 września 1939 roku z żołnierzy 110 Rezerwowego Pułku Ułanów, w którym Dobrzański pełnił funkcję zastępcy dowódcy pułku.  Po rozwiązaniu pułku 23/24 września, część oficerów i żołnierzy na czele z mjr. Dobrzańskim postanowiła walczyć dalej, reszta z ppłk. Dąbrowskim powzięła decyzję przejścia na Litwę lub powrotu do domu. 
 
Grupa mjr. Dobrzańskiego (ok. 160-180 żołnierzy) zabrała ze sobą część pułkowej kasy, 1 działo, kuchnię polową i 3 ckm-y, w tym 1 taczankę, i wyruszyła w kierunku zachodnim. Po kapitulacji stolicy, 1 października o świcie oddział przeprawił się przez Wisłę w okolicach Dęblina bez przeszkód ze strony Niemców i stanął we wsi Kłoda na Kielecczyźnie. W Górach Świętokrzyskich mjr H. Dobrzański postanowił nie iść dalej za granicę, lecz pozostać w tym rejonie i prowadzić walkę partyzancką do czasu ofensywy alianckiej, której oczekiwano na wiosnę 1940 r. Po wielokrotnych przekształceniach oddziału i między innymi próbie rozwiązania go przez komendę ZWZ AK, oddział mjr Hubala przetrwał do wiosny 1940 roku.  30 kwietnia Hubalczycy zostali nieoczekiwanie zaskoczeni przez obławę. Hubal i jeden żołnierz polegli. Po zakończonej potyczce Niemcy zabrali ciało majora i jego rzeczy do Anielina, tam zrobili kilka zdjęć, a następnie przewieźli je do Studziannej i dalej do koszar w Tomaszowie Mazowieckim. Do dziś nie wiadomo gdzie pochowano zwłoki majora.
(Red.) fot. Wikipedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: