Ciekawe odkrycie na cmentarzu w Kamieniu Pomorskim

Podczas prac ziemnych prowadzonych na cmentarzu komunalnym w Kamieniu Pomorskim natrafiono na głębokości 108 cm poniżej obecnego poziomu drogi na zarys cynowej trumny. Jej profil ukazał się we wschodniej części wykopu. Trumna została mocno „sprasowana” w wyniku działania ciężaru gliny i piasku. Długość zachowanej w profilu trumny wynosi 160 cm, a jej grubość to około 10 cm. Zachowały się niezwykle interesujące fragmenty trumienne, w tym dwie zdobione antaby, śruby mocujące trumnę, jak również pięknie zachowana noga od trumny z wizerunkiem łapy lwa. Na zdobieniach widoczne są ślady złocenia. Grób był zlokalizowany na osi północ- południe, a nie jak zazwyczaj na osi wschód-zachód. Niestety nie jesteśmy w stanie ustalić, do kogo należał ten grób, należy go wstępnie datować na początek XX wieku. Ozdoby trumienne trafiły do MHZK, gdzie w najbliższym czasie zostaną wyeksponowane. 



Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, otwarte 10 lat temu to jedno z najdynamiczniejszych małych muzeów na polskim wybrzeżu. Muzealnicy mają tam co robić. Choćby przez fakt, że działo się ciągle bardzo intensywnie od prehistorii aż do II Wojny Światowej. W najbliższym czasie Muzeum pokaże brązowy skarb sprzed ponad 4000 lat, znaleziony na okolicznych torfowiskach.



Więcej o tym, co dzieje się w muzeum na http://www.mhzk.eu/ Warto także osobiście odwiedzić placówkę. Choćby przy okazji wizyty w niezwykłej katedrze z 1176 roku.

foto: materiały redakcji

Red. Karolina Białke

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: