Gdynia- 85 lat pod wodą

Polskie okręty podwodne mają już 85 lat. Z tej okazji Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało bardzo ciekawa wystawę czasową.

Wystawa prezentuje historię najstarszego związku taktycznego naszej Marynarki Wojennej na ponad 100 fotogramach ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Instytutu Polskiego i Muzeum Sikorskiego w Londynie, Dywizjonu Okrętów Podwodnych, Gemeentearchief Vlissingen w Holandii, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych. Na 11 planszach przedstawiono chronologicznie dzieje tej jednostki od początku jej powstania w okresie międzywojennym, poprzez okres wojny aż po czasy współczesne, prezentując poszczególne jej okręty i ludzi z nią związanych.

Wystawę uzupełniają trzy modele okrętów podwodnych: ORP „Orzeł” (w okresie służby w wielkiej Brytanii w 1940 roku), ORP „Sokół” (z początkowego okresu służby pod polską banderą) oraz ORP „Dzik” (II) – jednostkę rosyjskiego typu 641, służącą w Marynarce Wojennej w latach 1989-2003. Wystawę uzupełnia bardzo ciekawy eksponat – oryginalna polska bandera z ORP „Sokół” z lat wojny, którą ofiarował Muzeum MW p. John Lassa z Glasgow w Wielkiej Brytanii.

W MMW znajduje się ponadto wiele pamiątek, uzupełniających ta wystawę, eksponowanych na ekspozycji stałej w gmachu muzeum i na wystawie plenerowej – uzbrojenie okrętów Dywizjonu czy nawet obudowa kiosku ORP „Dzik” (II), którego model znajduje się na wystawie.

Scenariusz wystawy opracowali: Tomasz Neubauer i Adam Jarski. Autorem projektu graficznego jest Krzysztof Godlewski.

Wystawę można oglądać od 6 czerwca do 30 września 2017 roku.

(Red.) Fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: