Kossak, Cartier i Mitoraj - kolejna Aukcja Varia w Sopockim Domu Aukcyjnym

Wakacje na dobre rozpoczęte, plany wyjazdowe i urlopowe poczynione, a tymczasem nie dla wszystkich. W Sopockim Domu Aukcyjnym pracawre w najlepsze przed nadchodzącą wielkimi krokami Aukcją Varia. Już 8 lipca w SDA przy Bohaterów Monte Cassino 43 w Sopocie o godzinie 17:00 rozpocznie się kolejna licytacja z cyklu Varia.

 

Aukcje opatrzone tytułem Varia są o tyle wyjątkowe, że nie mają jednego, konkretnego tematu. Skupiają bowiem różne przedmioty, które łączy zazwyczaj jedno – piękno. Tym razem oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, jak zdradzają organizatorzy, łączy je jeszcze jedno – okazjonalne ceny. I nie ma w tym ani słowa przesady. Różnorodność zgromadzonej kolekcji może zainteresować wyjątkowo szerokie gremium nabywców. Znajdzie się wśród eksponatów i obraz, i ceramika, i srebra, i biżuteria, i meble. O najciekawszych przedmiotach poniżej.

 

Kossak na ścianę

Poszukiwacze okazji wśród obrazów mogą liczyć na prawdzwe żniwa. Przeszło 120 obrazów wykonanych róznorodnymi technikami znajdzie się podczas aukcji w ich zasięgu. Tematyka różnoraka, od portretów, matwych natur, marinistyki po pejzaże. Wśród autorów takie nazwiska jak: Jerzy Kossak, Czesław Wasilewski, Desire Thomassin, Maja Berezowska.

Niewątpliwą okazją dla miłośników koni na obrazie będzie praca Jerzego Kossaka "Głowa konia", którego cena wywoławcza to 7 000.

Jerzy Kossak (1886 Kraków – 1955 tamże) Głowa konia, 1938 r. olej, płyta, 30 × 40 cm sygn. i dat. l. d.: Jerzy Kossak 1938 cena wywoławcza: 7 000 zł

 

Szafa do pokoju i nie tylko

 

Miłośnicy zabytkowych mebli też znajdą coś dla siebie. Od luster przez sekretarzyki, szafy, kredensy po komplety mebli zdobione masą perłową. Wśród sporej ilości mebli drewnianych i tapicerowanych, secesyjnych i Art Deco, empire i a'la Ludwik XV na uwagę zasługuje oryginalna XVIII – wieczna szafa dębowa o wspaniałej snycerce. I znowuż oprócz znakomitej snycerskiej roboty uwagę przyciąga cena wywoławcza – bo to zaledwie 4 200. Takie okazje nie zdarzają się często.  

Szafa mleczna XVIII w. drewno dębowe, snycerka w drewnie, wys. 140 cm, szer. 180 cm, gł. 57 cm cena wywoławcza: 4 200 zł  

 

Porcelana i srebra na stół

 

Kolekcjonerzy zainteresowani nieco mniejszymi gabarytem przedmiotami też znajdą coś dla siebie. Sopocki Dom Aukcyjny oferuje im całkiem pokaźną kolekcję porcelany z pracowni w Miśni, od Rosentala, z KPM Berlin i wielu innych. Nie brak wśród dostojnych skorup nuty dalekiego wschodu – chińskich waz czy japońskiej patery. Dostępne są całe garnitury bądź pojedyncze sztuki. Ciekawostką są holenderskie kafle – równiż w bardzo atrakcyjnych cenach. Nie zabraknie również sreber – w tym cieszących się sporym powodzeniem cukiernic zamykanych na kluczyk, sztućców a nawet kompletu kieliszków wykonanych z okazji 25 – lecia objęcia tronu przez Elżbietę II.

Patera Japonia, XIX w. porcelana szkliwiona malatury w postaci orientalnych drzew i ptaków śr. 47 cm cena wywoławcza: 1 200 zł  

 

Rzeźba, biżuteria i zegarki

 

Kolekcjonerzy rzeźby znajdą w SDA również czegoś dla siebie. Obok prac Jana Raszki i Bolesława Biegasa prawdziwą okazją może okazać się wyjątkowe dzieło Igora Mitoraja. Na aukcji pojawi się bowiem nie rzeźba tego artysty, ale niewielki – bo zaledwie 9-cio centymetrowej średnicy medal.

Igor Mitoraj (1944 Oederan – 2014 Paryż) Medal Articulations, 1983–84 brąz, śr. 9 cm sygn.: MITORAJ na odwrocie numer: I 171/500 oraz stempel z napisem w otoku: EXPERIMENTATION MULTICENTRIQUE PFIZER 83–84, dołączony certyfikat ARTCURiAL z podpisem artysty oryginalne etui ARTCURiAL. cena wywoławcza: 1 100 zł  

 

Aukcje Varia to również szansa by kupić piękną biżuterię – dla której nie organizuje się osobnych licytacji. Złote, zdobione brylantami cudeńka jak i zegarki choćby marki Rolex mają szansę znaleźcć swojego nabywcę. Wśród wielu naszyjników i kolczyków na uwagę zasługuje pewien pierścionek. Jego wzór w postaci trzech połączonych ze sobą obrączek w trzech kolorach opracował Louis Cartier w 1924 r. Produkowany po dziś dzień z drobnymi modyfikacjami, jest to ponadczasowy projekt z kolekcji Trinity – jednej z najbardziej rozpoznawalnych serii biżuteryjnej domu Cartier. Połączone ze sobą obrączki w trzech kolorach mają wymowę symboliczną – oznaczają miłość, wierność i przyjaźń. Jego cena wywoławcza to 4 200 zł.  

 

Wszystkie wymienione przedmioty, i o wiele więcej(gdyż wszystkich wymienić nie sposób), można oglądać w Sopockim Domu Aukcyjnym na trwającej do dnia aukcji wystawie przedaukcyjnej. Różnorodność tej aukcji może wypełnić salę po brzegi. Co okaże się przebojem licytacji? O tym przekonamy się już 8 lipca.

 

foto: Sopocki Dom Aukcyjny

(red.) Karolina Białke 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: