Zespoły z Belgii, Białorusi, Grecji, Indonezji, Litwy, Sri Lanki, Włoch i Polski. Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata

W Kaszubskich Spotkaniach z Folklorem Świata biorą udział amatorskie zespoły folklorystyczne z całego świata. Koncerty zaplanowano od 26 do 30 lipca 2017 r. równocześnie na scenach Brus, Chojnic, Konarzyn, Kościerzyny, Wdzydz Kiszewskich, Wiela i Wielkiego Klincza.

Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata rozpoczną się barwnym korowodem, który 26 lipca 2017 r. o godz. 19.00 przejdzie ulicami Wiela na scenę przy jeziorze, gdzie odbędzie się koncert inauguracyjny.

Kto w tym roku zatańczy i zaśpiewa

Na festiwal przyjedzie 15 zespołów, w tym 7zagranicznych (z Belgii, Indonezji, Sri Lanki, Litwy, Białorusi i Włoch oraz Grecji). Gościnnie wystąpi zespół Ożarowiacy z Ożarowa Mazowieckiego, a Pomorskie zaprezentują: Kościerzyna i Młoda Kościerzyna z Kościerzyny, Kaszubskie Nuty z Wielkiego Klincza, Kaszuby z Wiela i Karsina oraz trzy chojnickie zespoły: Bławatki, Kaszebe i Kaszuby. Nie zabraknie też Krebanów z Brus. 


Koncert finałowy

Festiwal zakończy się 30 lipca koncertem finałowym na Stadionie Miejskim w Brusach. Poprzedzi go ekumeniczna msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Brusach o godz. 19.00 oraz uroczysty korowód ulicami miasta w stronę stadionu.

Historia festiwalu

Festiwal prezentuje bogactwo kultury ludowej różnych krajów świata przez zespoły folklorystyczne, które przekazują najcenniejsze i autentyczne wartości kulturowe w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych. Dodatkowym atutem wydarzenia jest możliwość poznania dziedzictwa kulturowego różnych narodów świata oraz nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy zespołami polskimi i zagranicznymi. Festiwal Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata organizowany jest od 2013 r., jednakże powstał na bazie doświadczeń wynikających ze współpracy samorządów podczas organizacji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Dni Kultury Kaszubskiej, trwającego od 1994 r. do 2012 r. Festiwal posiada certyfikat CIOFF i każdorazowo termin imprezy ustalany jest w porozumieniu z Polską Sekcją CIOFF.

Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels (CIOFF® ) – Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej powstała w roku 1970 we Francji z inicjatywy 10 krajów członkowskich, wśród których była Polska. Prekursorem powstania CIOFF®, jak również działań Polski w ramach tej organizacji, był Michał Kosiński (zm.1994), od chwili powstania do roku 1989 pierwszy wiceprezydent CIOFF®, założyciel i honorowy przewodniczący Polskiej Sekcji CIOFF®.

 

 

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata 2017

  • 26–30 lipca 2017 r., środa-niedziela
  • Wiele, Brusy, Chojnice, Konarzyny, Kościerzyna, Wdzydze Kiszewskie i Wielki Klincz

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: