Triumfalny powrót Zejmana

Klub morza Zejman pozostanie na Wyspie Spichrzów. Sensacyjną wiadomość przekazał komandor klubu Andrzej Dębiec w trakcie niedzielnego koncertu pożegnalnego, po którym miało nastąpić zawieszenie kłódek na wejściu.

W minionym roku miasto zaproponowało Bałtyckiemu Bractwu Żeglarzy przeniesienie swojej siedziby do Bramy Nizinnej. Decyzja podyktowana była neogcjacjami, które miasto zaczęło prowadzić z inwestorem o zawarcie umowy partnerstwa na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów. Na terenie objętym umową znajduje się między innymi spichlerz Steffen użyczony Bractwu na potrzebę prowadzenia klubu morza Zejman.

Niespodzianka w czasie pożegnania

Klub Morza „Zejman” nie przerwał swojej działalności, pomiędzy kolejnymi etapami przeprowadzki i remontów nowego lokalu, cały czas odbywały się koncerty i spotkania. W czasie ostatniego z nich, w niedzielę 22 marca nikt nie spodziewał się wiadomości, którą przynieśli Joanna Stencel - negocjatorka Bractwa Żeglarzy oraz Wojciech Kaczmarek reprezentant inwestora. Komandor klubu - Andrzej Dębiec odczytał wiadomość, że decyzją konsorcjum zagospodarowania Wyspy Spichrzów - „Zejman” wpisany zostaje do planu inwestycji na wyspie. Władze miejskie wyraziły również pełne poparcie dla projektu, dzięki czemu klub zakończył swoje już 19 – letnie zmagania o utrzymanie klubu na wyspie. Koncert pożegnalny przeistoczył się w spontaniczne świętowanie, który trwało nieprzerwanie do połnocy.

Od teraz będą dwa "Zejmany"

Klub będzie dalej prowadził swoją działalność - przekazał również komandor, zmieniona będzie nazwa na ”Stary Zejman”. W Bramie Nizinnej zaś „Nowy Zejman” gościć będzie wodniaków śródlądowych i obsłuży turystyczną trasę Opływu Motławy. Rozpoczęty remont bramy, prawdopodobnie zostanie wsparty miejskimi środkami. Zarządca nieruchomości GZNK wystąpił już o dotację 1 miliona zł na pierwsze prace zabezpieczająco – remontowe. Komisja Ładu Przestrzennego Rady Miasta Gdańska zajęła się przyspieszoną realizacją objazdu, by zamknąć bramę dla ruchu samochodowego. Przywrócony zostanie również monitoring.

Najbliższe duże wydarzenie w Bramie Nizinnej planowane jest na Noc Muzeów – poinformował komandor klubu. Po wyrażeniu zgody przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i w Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych udostępnione zostaną podziemia bastionu św. Gertrudy. W przyszłym roku z kolei planowane są wielkie obchody XX –lecia istnienia klubu „Zejman”. 

Na zdj. Andrzej Dębiec (Bałtyckie Bractwo Żeglarzy), Maciej Flis (Stowarzyszenie Kompania Kaperska), Zespół tańca irlandzkiego i szkockiego Trebraruna - "Trafalgar Day w Klubie Morza Zejman" (fot. P. Kamiński)

Tagi: