Tryptyk Historyczny 1939 - Przed Burzą: pora na część trzecią

Od maja 2017 roku Północna.TV wraz z lokalnymi pasjonatami historii, Gminą Trąbki Wielkie oraz Stowarzyszeniem Wczoraj Dziś i jutro realizuje projekt Tryptyk Historyczny "1939 - Przed Burzą". Do tej pory odbyły się dwie części przedsięwzięcia a wkrótce nadejdzie czas na trzecią.

Przypomnijmy:    

W maju w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich projekt historyczny rozpoczał się wykładem zorganizowanym przez lokalnych pasjonatów historii. Panowie: Bartosz Gondek – historyk i dziennikarz, Artur Jendrzejewski – doktor historii i specjalista od wywiadu wojskowego, Marek Kozłow – historyk i tłumacz języka niemieckiego oraz Przemysław Sautycz – pasjonat historii lokalnej i jednocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich, opowiadali zainteresowanym o ciekawej i bardzo trudnej historii pogranicza Rzeczpospolitej i Wolnego Miasta Gdańska w roku 1939. W swoim wykładzie poruszali wiele tematów - począwszy od struktury społecznej po kwestie związane z działalnością wywiadowczą na rzeczonych terenach.

Drugą częścią Tryptyku była inscenizacja potyczki przygranicznej w roku 1939 przeprowadzona przez SRH Westpreussen oraz SRH Fort - lokalną grupę rekonstrukcyjną. Widowisko historyczne miało miejsce w lipcu w Trąbkach Wielkich podczas Biesiady Trąbki w Trąbkach.

Nadszedł teraz czas na zakończenie Tryptyku i ostatniąjego część - spacer połączony z badaniami terenowymi po obszarze przylegającym do dawnej strażnicy w Świtlikowie k/Sobowidza. Badania odbędą się 2 września od godziny 11.30. Podobnie jak wszystkie poprzdnie części mają charakter otwarty dla ciekawych. Może przyjść dosłownie każdy, kto da radę chodzić przez kilka godzin. Miejscem zbiórki wszystkich chętnych będzie parking leśny naprzeciwko wjazdu do leśniczówki, przy drodze Sobowidz - Świetlikowo. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: