W Świnoujściu odkryto 100 letni wrak

W miniony poniedziałek podczas prac przy budowie nadmorskiego hotelu, pracownicy budowlani natrafili na drewniany kadłub. Łódź została już wstępnie przebadana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

Zachodniopomorski konserwator zabytków Tomasz Wolender przy wstępnych oględzinach określił, że drewniana jednostka mogła powstać w dziewiętnastym wieku lub wcześniej. Ponadto stwierdzono że odsłonięty fragment łodzi może mieć w całości dziesięć metrów długości i od dwóch do trzech metrów szerokości. Dokładniejsze dane znane będą po zleconych badaniach. Tego rodzaju znaleziska są rzadkością na lądzie, zazwyczaj ich badania prowadzone są pod wodą - dodał Wolender.

Na wrak natrafiono na placu budowy inwestora Zdrojowa Invest, w miejscu, gdzie szerokość plaży jest największa. Wrak spoczywał około 10 metrów pod ziemią. Po odkryciu części uszkodzonego kadłuba prace zostały wstrzymane. Inwestor zabezpieczył teren wokół wraku i czeka teraz na wstępny raport konserwatora i pełną ekspertyzę, która ma się pojawić w ciągu dwoch miesięcy.

 

 

 

 

Tagi: