Jak opisać dzieje Polski z 1918 r. i 1989 r.?

Jak opisać dzieje Polski z 1918 r. i 1989 r.? Tej próby podejmie się 4 grudnia 2017 r. uznany historyk prof. Andrzej Friszke, który będzie kolejnym gościem Gdańskich Debat Obywatelskich. Otwarte spotkanie odbędzie się Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.

Gdańskie Debaty Obywatelskie składające się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski to kluczowy element obejmującego województwo pomorskie programu Niepodległa 1918-2018, czyli przygotowań do 100. rocznicy obchodów związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę suwerenności. Spotkania z autorytetami: historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami prowadzone przez Jerzego Sosnowskiego będą się odbywać na początku każdego miesiąca aż do listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – Ratuszu Głównego Miasta.

– Po stu latach niepodległości przychodzi czas refleksji. Przyglądania się temu, gdzie byliśmy, jak wykorzystaliśmy ten czas jako naród, społeczeństwo, ale i nasza gdańska społeczność. Taka refleksja jest nam potrzebna, aby wiedzieć, gdzie chcemy podążać. Wiedza, debata i otwartość na dialog stają się przewodnikami w trudnych wyzwaniach współczesności. Potrzebujemy więc jako społeczność wykształcić swój własny wewnętrzny kompas i w pełnej wolności uczestniczyć w życiu obywatelskim. Dlatego gorąco zachęcam do uczestnictwa w Gdańskich Debatach Obywatelskich – zaprasza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

3 płaszczyzny kluczem do zrozumienia obu Niepodległych

Cykl zainicjował Adam Michnik wystąpieniem podsumowującym stulecie niepodległej Polski. Następnym gościem gdańskich debat będzie Prof. Andrzej Friszke, który zada pytania o dzieje Polski z lat 1918-1939 r. i 1989-2018. Aby je opisać i zrozumieć trzeba je porównać...

- Nasz prelegent skupi się na węzłowych problemach dwóch polskich niepodległości, które znajdują swój wyraz w najważniejszych i przenikających się płaszczyznach społeczeństwa obywatelskiego: sferze życia publicznego oraz uniwersum prezentowanych przez społeczeństwo wartości. Profesor Friszke wyróżnił trzy problemy, tj. miejsce naszego kraju na arenie międzynarodowej, jego ustrój wewnętrzny oraz kwestie społeczne. Nierozwiązane przez 20 lat problemy II Rzeczpospolitej na tych płaszczyznach powróciły po 1989 r., ale z niecą inną głębią i niekiedy z inną siłą. Tak nakreślony szkic skłania do głębszych refleksji nad obecną sytuacją naszego kraju – mówi Wojciech Duda, doradca Prezydenta Miasta Gdańska.

Polska! Polska! Ale jaka?

Główną ideą Gdańskich Debat Obywatelskich jest ich otwartość. Po godzinnej prelekcji ich uczestnicy mogą wziąć udział w otwartej debacie prowadzonej przez redaktora Jerzego Sosnowskiego.

– Gdańskie debaty mają więc upowszechniać wiedzę o najważniejszych problemach naszych dziejów najnowszych. Jak wiemy, nasze relacje z historią nie są łatwe, szczególnie dotyczy to historii II Rzeczpospolitej. Z jednej strony, patrzymy na jej losy poprzez legendę odzyskanej państwowości i wielkość Piłsudskiego. Z drugiej strony, zapominamy o utraconych szansach polskiej demokracji i zabójstwie prezydenta Narutowicza, o Berezie Kartuskiej i radykalizacji narodowej prawicy. Więcej w naszych spojrzeniach stereotypów i mitów niż historycznej prawdy. Dlatego jest tak ważne, aby usłyszeć, co myślą o tych problemach najwybitniejsi intelektualiści naszego kraju. Idzie przecież o to, by nie pozostawać we władzy przeszłości, lecz trzeźwo spoglądać na jej blaski i cienie. Przy czym taka wiedza może okazać się wprost bezcenna, gdy przychodzi nam mierzyć się z problemami naszych czasów. To najważniejsze cele Gdańskich Debat Obywatelskich – mówi Wojciech Duda.

Wykład Prof. Andrzej Friszke „Dwie Polski – jak opisać nasze dzieje 1918 – 2018?"  odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska o godz. 18:00. Spotkanie potrwa około 2,5 godziny. Wstęp jest bezpłatny.

Program Gdańskich Debat Obywatelskich w ramach programu Niepodległa 1918-2018 znajduje się na www.gdansk.pl oraz www.mhmg.pl

Kiedy?: 4 XII 2017 r., godz. 18:00-20:30

Gdzie?: Wielka Sala Wety // Ratusz Głównego Miasta Gdańsk (ul. Długa 46/47)

Jak dotrzeć?: wejście przez przejazd bramny przy ul. Długiej

Wstęp: bezpłatny

Miejsca: 150

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: