Boska zagadka - poznaj sekrety Sali Czerwonej

akie znaczenia skrywają przedziwne zestawienia słów i obrazów na stropie Wielkiej Sali Rady? Czy emblemat w zrozumieniu historyków sztuki jest tym samym, co symbol graficzny firmy lub klubu sportowego? Dlaczego wąż gryzie się w ogon? I co ma z tym wszystkim wspólnego opieka boska nad Gdańskiem? Odpowiedzi na pytania o uniwersum symboliczne gdańskiego dziedzictwa poznamy podczas przedostatnich Czwartków w Historycznym.

Emblematy, czyli artystyczne zagadki intelektualne popularne w czasach największego rozkwitu Gdańska, łączą słowa i symboliczne przedstawienia w sposób tajemniczy i zaskakujący. Przedstawienia emblematyczne w Wielkiej Sali Rady pełne są intrygujących znaczeń, które dopełniają zawartą w stropie tej Sali opowieści o mieście zwycięskim.

- Podczas spotkania przyjrzymy się pomijanym często obrazom emblematycznym ze stropu Wielkiej Sali Rady, odczytamy ukryte w nich treści i poszukamy związków między niewidocznymi znaczeniami i Bogiem obecnym, choć niewidzialnym – mówi Dorota Powirska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Przedostatnie spotkanie w ramach Czwartków w Historycznym w 2017 r. rozpocznie się 7 grudnia 2017 r. o godz. 16:00 w Zielonej Bramie, Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie Magdalena Mielnik z MNG zapozna uczestników z wystawą "Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej". O godz. 17:00 w Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta Gdańska odbędzie się prelekcja Doroty Powirskiej "Boska zagadka. Opatrzność ukryta w emblematach ze stropu Wielkiej Sali Rady". Wstęp na obie części wydarzenia jest bezpłatny.

Wykład odbywa się w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej”.

07.12.2017, czwartek, godz. 16.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama (ul. Długi Targ 24)

Magdalena Mielnik (MNG) – oprowadzanie po wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra”

07.12.2017, czwartek, godz. 17.00

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Sala Czerwona w Ratuszu Głównomiejskim,  ul. Długa 46/47

Dorota Powirska (MHMG) – wykład Boska zagadka. Opatrzność ukryta w emblematach ze stropu Wielkiej Sali Rady

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: