Ratusz Głównego Miasta Gdańska. Muzeum bez barier

W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska oddano do użytku windę, która ma służyć głównie osobom niepełnosprawnym i umożliwić im zwiedzanie Ratusza. W tym celu zmodernizowano także piętra, a w Sali Czerwonej postawiono rampę umożliwiającą bezpieczny podjazd. Projekt zrealizowany ze środków PFRON-u, Gminy Miasta Gdańska oraz Muzeum Gdańska opiewał na kwotę ponad 1 mln złotych.

Do końca 2017 r. Ratusz Głównego Miasta mogły zwiedzać tylko osoby pełnosprawne. Wszystko zmieniło się dzięki wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury: windy, toalet a także rampy. Z rozwiązań skorzystają nie tylko osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, ale także rodzice z wózkami, czy osoby starsze, dla których wchodzenie po schodach pięter gdańskiego muzeum często jest uciążliwym wyzwaniem.

Muzeum bez barier

Winda, zlokalizowana przy dziedzińcu zewnętrznym od strony ulicy Piwnej umożliwi dostęp do wszystkich kondygnacji Ratusza Głównego Miasta. Na każdym z pięter Ratusza w pobliżu windy wybudowano toalety przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz nowe wejścia. Prawie połowę kwoty przeznaczonej na adaptację budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych przeznaczyła Gmina Miasta Gdańsk. 1/3 kwoty wartości projektu pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałą część sfinansowano ze środków Muzeum Gdańska. 

- Jednym z najważniejszych celów, do których dąży Muzeum, jest uczynienie zabytkowych wnętrz muzealnych dostępnymi dla jak najszerszego grona odbiorców. Po wielu latach oczekiwań udało się udostępnić Ratusz Głównego Miasta osobom niepełnosprawnym. Dzięki całej infrastrukturze każdy, bez względu na stan zdrowia, będzie mógł zobaczyć zabytkowe wnętrze jednej z największych atrakcji turystycznych Gdańska. Nowa rozwiązania umożliwią rozszerzenie oferty edukacyjnej dla niepełnosprawnych dzieci – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Do Sali Czerwonej dzięki rampie

Aby umożliwić pełny dostęp do pomieszczeń Wielkie Sali Rady  i zniwelować różnicę wysokości w stosunku do Małej Sali Rady konieczne okazało się wykorzystanie aluminiowej rampy. Będzie ona montowana w chwili otrzymania informacji o wizycie osoby lub grupy osób niepełnosprawnych. Jej montaż i demontaż zajmuje kilkadziesiąt minut.

- Rampa spełnia wszystkie wymogi prawne i zalecenia. Ze względu na rangę Wielkie Sali Rady  musieliśmy zamówić rozwiązanie, które nie będzie trwale ingerować w zabytkowy charakter wnętrza. Rozważaliśmy zamontowanie dedykowanych rozwiązań elektrycznych, ale ich wdrożenie do użytku oznaczałoby trwałą ingerencję w substancję zabytkową i przekraczałoby koszt produkcji rampy – mówi Waldemar Ossowski.

W najbliższych tygodniach na rampę wjadą osoby niepełnosprawne oraz osoby z wózkami dziecięcymi.

- Po przeprowadzeniu testów zostanie określona procedura zamawiania konstrukcji. Informacje znajdą się na stronie Muzeum Gdańska – dodaje Waldemar Ossowski.

Rampę wykonano za kwotę ok. 35 tys. złotych netto. Wykonawcą była firma Lukstal ze Zblewa.

fot. wikimedia commons

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: