Mieszkanie Tadeusza Konwickiego zakupione przez Instytut Książki

Mieszkanie, w którym mieszkał śp. Tadeusz Konwicki – legenda polskiej kultury – zostało 29 stycznia zakupione przez Instytut Książki.

Zachowanie wyjątkowego charakteru tego miejsca oraz upamiętnienie osoby twórcy - to główne cele inwestycji. „Myślę, że w kulturze miejsca są ważne. Mam nadzieję, że to miejsce będzie szczęśliwe także dla twórców, którzy będą mogli tam pracować. Chcemy, żeby to było miejsce pracy dla literatów, dla tłumaczy” – skomentował zakup minister kultury prof. Piotr Gliński Mieszkanie, w którym Tadeusz Konwicki mieszkał od 1956 r. do śmierci w 2015 r., znajduje się na tyłach Nowego Światu przy ul. Górskiego w Warszawie.

Pisarz darzył je szczególnym sentymentem i wielokrotnie wspominał o nim w swoich dziełach.

Rezydencja dla tłumaczy im. Tadeusza Konwickiego

Projekt rewitalizacji i urządzenia mieszkania, z zachowaniem części oryginalnego wyposażenia, będzie realizowany we współpracy z córką pisarza – Marią Konwicką. Zakupione mieszkanie zostanie włączone do programu rezydencjalnego dla tłumaczy, prowadzonego przez Instytut Książki od 2006 roku. W ramach programu, tłumacze z całego świata, którzy zajmują się przekładami dzieł polskich twórców, mogą gościć w Polsce, pracować nad przekładami oraz uczestniczyć w spotkaniach z autorami i ekspertami. W latach 2006 – 2017 w ramach programu przebywało w Polsce 111 tłumaczy z 34 krajów.

Tadeusz Konwicki Prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy, uznawany za jednego z pisarzy, którzy odcisnęli najtrwalsze piętno na literaturze i kulturze Polski powojennej. Urodził się w Nowej Wilejce na Litwie w 1926 roku, zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie. Konwicki był twórcą szeregu wybitnych powieści m.in. Kronika wypadków miłosnych (1974), Bohiń (1987), Kompleks polski (1977) i Mała apokalipsa (1979). Jego dzieła były wielokrotnie wydawane za granicą - w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Iranie. Reżyserował również głośne filmów, które na stały weszły do kanonu polskiej sztuki filmowej - m.in. Salto (1956), Dolina Issy (1981) czy zrealizowana na podstawie Dziadów Adama Mickiewicz, Lawa (1989).

fot. kadr z filmu "Co ja tu robię" 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: