O luksusie w PRL w Muzeum Miasta Gdyni

„Świętojańska w dokumentach jest ciemna jak reszta kraju, ale we wspomnieniach pachnie kawą paloną na patelniach przy otwartych oknach. Tu komis, tam kuśnierz, apteka z zagranicznymi lekami i delikatesy ze stoiskiem kolonialnym, w których można też kupić szynkę − zawsze wije się kolejka”. Tak pisze Aleksandra Boćkowska w swojej książce „Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL”. Promocja publikacji odbyła się w  Muzeum Miasta Gdyni. Rozmowę z autorką poprowadziła dziennikarka Radia Gdańsk Małgorzata Żerwe.

„Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL" to historia oparta o wiele rozmów przeprowadzonych z marynarzami i ich rodzinami, dyrektorami i bywalcami hoteli, prywaciarzami, sekretarzami partii i wszystkimi tymi, którzy jeśli nie mieli, to przynajmniej mogli więcej – co pozwoliło nakreślić definicję luksusu w okresie PRL-u.

W kraju, w którym praktycznie niczego nie było, a półki w sklepach świeciły pustkami, słowo „luksus” nabrało specyficznego znaczenia. Dla jednych szczytem luksusu był telefon, samochód czy sprzedawane w Peweksie dżinsy, dla innych było to poczucie wolności i bezpieczeństwa.

Przy opracowywaniu publikacji Aleksandra Boćkowska jeździła po Polsce, zbierając historie z różnych części naszego kraju. W książce znalazł się również obraz ówczesnej Gdyni. Autorka m.in. przybliża historię osiedla „Zegarkowo”, opowiada o miejscach w naszym mieście, gdzie organizowano najlepsze dancingi oraz zdradza wiele innych ciekawostek.
„Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL” to porywająca lektura pełna wspomnień, podszyta humorem, ironią, ale i smutną prawdą o życiu Polaków przed 1989 rokiem.

info: gdynia.pl 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: