Wielkie Malowanie w Muzeum Gdańska

Dział Edukacji Muzeum Gdańska organizuje płatne warsztaty dla dzieci w wieku 5 – 11 lat inspirowane malarstwem gdańskich mistrzów pędzla. Trwający dwa miesiące cykl sobotnich zajęć podzielony jest na trzy bloki tematyczne, dzięki którym najmłodsi rozwiną swoje umiejętności w oparciu o dziedzictwo kulturowe Gdańska.

Hans Vredemann de Vries, Isaak van den Blocke i jego Apoteoza Gdańska w Sali Czerwonej, Anton Moller i Orfeusz wśród zwierząt oraz Sąd ostateczny w Dworze Artusa to tylko kilku z uznanych gdańskich artystów i ich prac, na których będą mogli wzorować się najmłodsi gdańszczanie, którzy wezmą udział w Programie Edukacji Kulturalnej SOWA. Warsztaty mają rozwijać umiejętności plastyczne, kreatywność oraz… bawić.

Podczas dwumiesięcznego cyklu młodzi adepci malarstwa poznają sztukę kompozycji martwych natur, nauczą się dobierać barwy oraz zgłębią sie w tajniki światła i cienia. Zaznajomią się z różnymi technikami plastycznymi. W tym celu będą posługiwać się przyrządami, jakimi posługiwali się dawni mistrzowie do przenoszenia proporcji, do budowania kompozycji według złotego podziału oraz przyrządem do próbnika barw – wszystko pod okiem absolwentów z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – mówi Anna Czarnota z Działu Edukacji Muzeum Gdańska.

Dwugodzinne zajęcia odbywać się będą w Ratuszu Głównego Miasta, albo Domu Uphagena w każdą sobotę, w godzinach 14:00 – 16:00, od 10 marca do 12 maja 2018 r. Aby zapisać swoją pociechę na warsztaty, należy wysłać e-mail na sowa@muzeumgdansk.pl lub zadzwonić pod numer Działu Edukacji Muzeum Gdańska: 503 437 825.

Kiedy: soboty od 3 marca do 12 maja 2018 r.

Gdzie: Oddziały Muzeum Gdańska – Ratusz Głównego Miasta oraz Dom Uphagena przy ul. Długiej

Rejestracja: sowa@muzeumgdansk.pl / / 503 437 825

Uczestnictwo: 20 zł od osoby za jednorazowe zajęcia

Limit grupy: 12 osób

 

WARSZTATY PLASTYCZNE Z SOWĄ  -  HARMONOGRAM

ZABAWA Z KOMPOZYCJĄ

10  marca

- ćwiczenia polegające na wyklejaniu kolaży zgodnie z wybranym przez dziecko typem kompozycji (kompozycja centralna, serpentynowa itd.)

17  marca

Do wyboru:

- ułóż własną kompozycję ze sztucznych owoców i warzyw, a następnie ją narysuj,

- robimy wydzierankę. Przed naklejeniem elementów, robimy szkic kredkami.

24  marca

- wykonujemy origami płaskie z różnokolorowych kartek, przedstawiające martwe natury itd.

31  marca

Do wyboru:

- robimy własny gabinet osobliwości, asamblaż, wyklejamy kamyczki, piórka itd.

- robimy bibułowe kwiaty, a następne układamy z nich bukiet, przyklejając je do kartki papieru.

ZAJĘCIA Z RYSUNKU

7  kwietnia

- chochlik pozakrywał elementy naszej kolorowanki – spróbuj dorysować brakujące części owoców z obrazów gdańskich artystów.

14 kwietnia

- robimy frotaż (technika odbijania faktur za pomocą pocierania kredką).

21 kwietnia

- odkrywamy tajemniczo brzmiący grabarz.

28  kwietnia

Do wyboru:

- układamy wspólnie martwą naturę, następnie każdy rysuje ją na swój indywidualny sposób,

- robimy wielką kopię obrazu – każdy maluje swoją część, a następnie sklejamy całość.

ZAJĘCIA Z MALARSTWA

5  maja

- robimy własną martwą naturę z odbitek od pieczątek (pieczątki przygotowane przez prowadzącego / wykonane przez uczestnika zajęć)

12 maja

- wariacje na temat obrazów gdańskich mistrzów malarstwa (kopiowanie, własna interpretacja reprodukcji obrazów); akryl, tempery, plakatówki.

info/foto: Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: