Marzec ’68 w ECS. Pokazy filmowe, debaty - pierwsza już w tę niedzielę

W niedzielę, 4 marca, o godz. 13 w ECS pokaz dokumentu „Tam gdzie rosną porzeczki”, a po projekcji spotkanie z jego reżyserem Leo Kantorem oraz pokaz multimedialny „Marzec ‘68. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą”. Wstęp wolny.

W ramach 50-lecia wydarzeń marca 1968 r. w Polsce ECS organizuje dwa wydarzenia. 

Pierwsze z nich już w tę niedzielę, 4 marca, o godz. 13. To pokaz dokumentu „Tam gdzie rosną porzeczki” (reż. Leo Kantor). Niełatwe są powroty do miejsc utraconych. Przekonuje się o tym Leo Kantor, emigrant Marca`68 roku, reżyser i bohater filmu w jednej osobie. Jego historię - dziecka ocalałego z Zagłady - poznajemy z fragmentów dokumentalnego monodramu. Po latach Kantor postanawia odwiedzić Strzegom, w którym po wojnie spędził dzieciństwo. Mimo upływu czasu pamięć tego miejsca pozostała w nim ciągle żywa, również w odniesieniu do dawnych niemieckich sąsiadów.

Po projekcji spotkanie z Leo Kantorem – reżyserem i publicystą, Arturem Hofmanem – aktorem i reżyserem teatralnym, przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz Jolantą Krawczykiewicz – dyrektorką Słupskiego Ośrodka Kultury i inicjatorką Dni Kultury Żydowskiej oraz upamiętniania miejsc związanych z przedwojennymi żydowskimi mieszkańcami Słupska.

Podczas spotkania odbędzie się również pokaz multimedialny „Marzec ‘68. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą”. Wstęp wolny.

Z kolei 20 marca (wtorek) o godz. 18 w Bibliotece ECS spotkanie z prof. Piotrem Osęką. Czy Marzec ‘68 był prowokacją? Jeżeli tak, to kto za nią stał? Jak wydarzenia wpłynęły na życie ludzi? – m.in. na te pytania odpowie prof. Piotr Osęka, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, autor książki „My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ‘68”. W roli moderatora Michał Przeperski z Instytutu Pamięci Narodowej. Wstęp wolny.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: