Muzeum Gdańska: Gdyby te srebra umiały mówić...

W Muzeum Gdańska obędzie się przedostatni wykład i oprowadzanie po wystawie „Gdańskie arcydzieła złotnicze z Zamku Królewskiego na Wawelu”. Tym razem gdańszczanie i gdańszczanki zobaczą eksponaty związane z dawnym, gdańskim złotnictwem, a także poznają losy ich właścicieli.

Gdańskie srebra cieszą się niesłabnącą popularnością od setek lat. Kiedy powstawały były wytwornymi prezentami, oznaką pozycji społecznej, ale i lokatą kapitału. Trafiały do prowincjonalnych miasteczek i europejskich stolic. Przydawały splendoru mieszczańskim kamienicom, szlacheckim pałacom i królewskim dworom. Na wystawie w Galerii Palowej można zobaczyć blisko 50 eksponatów pochodzących z warsztatów gdańskich złotników, które przeważnie powstały w XVII w.

Gdyby gdańskie srebra potrafiły opowiadać....

Opowieść o gdańskim złotnictwie zacznie się 15 marca o godz. 16:00 w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta oprowadzaniem kuratorskim, dzięki któremu będzie można zobaczyć każdy z przedmiotów omówionych na wykładzie „Sława, pieniądze i wielkie wojny – o niezwykłych losach gdańskich sreber”. Ten ostatni rozpocznie się o 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego i zostanie poświęcony dużo ciekawszym zagadnieniom…

- Gdańskie srebra były świadkami wielkich wojen, przechylały szale wielkiej polityki, a czasem ratowały życie. Podróżowały przy tym przez kraje i kontynenty, trafiając do rąk rosyjskich generałów, austriackich książąt, niemieckich bankierów, amerykańskich przemysłowców, by wreszcie znaleźć bezpieczny port w najlepszych światowych kolekcjach sztuki. Gdyby potrafiły opowiedzieć swoje historie… Niestety nie potrafią, dlatego postaramy się wyręczyć je na wykładzie z cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska” – mówi dr Anna Frąckowska, kurator wystawy o gdańskich srebrach.

 

Wystawę Gdańskie arcydzieła złotnicze... będzie można zobaczyć tydzień dłużej. Dzięki zgodzie Muzeum Zamkowego na Wawelu gdańskie srebra będą prezentowane do niedzieli 8 kwietnia 2018 r.

 

Kiedy?: 15 marca 2018 r., godz. 16:00-18:00

Gdzie?: Galeria Palowa i Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Prowadzący: dr Anna Frąckowska

O godz. 16:00 w Galerii Palowej odbędzie się oprowadzanie po wystawie "Gdańskie arcydzieła złotnicze...".

O 17:00, w Wielkiej Sali Wety, prelekcja "Sława, pieniądze i wielkie wojny – o niezwykłych losach gdańskich sreber".

info/foto: Muzeum Gdańska

K. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: