Już wkrótce zabrzmią organy w Kościele św Trójcy

Niezwykłe manierystyczno–barokowe organy we franciszkańskim Klasztorze Świętej Trójcy w Gdańsku niedługo zabrzmią na nowo tak jak dawniej. Będzie to możliwe dzięki zaangażowaniu m.in. Fundacji Energa.

Niezwykłe organy we franciszkańskim klasztorze wykonane zostały 400 lat temu przez znanego wykonawcę instrumentów organowych, Martena Friese. Podczas planowanego na czerwiec uroczystego koncertu będzie można usłyszeć wszystkie 46 głosów instrumentu. W pomoc przy trwającej ponad 10 lat renowacji włączyła się Fundacja Energa, która aktywnie angażuje się w działania zmierzające do zachowania kościołów i innych obiektów sakralnych w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

- Prace związane z odbudową organów zaczęły się już w 2003 roku. Rozpoczął się wówczas proces inwentaryzacji przeniesionych z poddasza kościoła części instrumentu. Około 65% oryginalnych części prospektu i szaf organowych zachowało się. Były jednak w różnym stanie. Prace renowacyjne ruszyły na dobre w 2008 roku. Dzięki dość dobrze zachowanej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej z lat 1943-1944, po dziesięciu latach, niemal w całości udało się odtworzyć oryginalny kształt zabytku. Prace przy odbudowie instrumentu cały czas trwają. Uroczyste poświecenie organów planowane jest na 3 czerwca tego roku. Wtedy też, będzie można po raz pierwszy posłuchać pełnego brzmienia wszystkich 46 głosów całkowicie odnowionego instrumentu. Będzie go można również usłyszeć  podczas odprawianych w kościele Mszy Świętych. – mówi o. Tomasz Jank - Rektor kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku, Gwardian Klasztoru

Instrument we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku to nie jedyne remontowane organy, w których renowację zaangażowała się Fundacja Energa. Dzięki jej pomocy swoje majestatyczne brzmienie odzyska również 10-głosowy, zbudowany w 1912 roku instrument znajdujący się w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łebie.

W tym roku Fundacja podjęła również decyzję o dofinansowaniu prowadzonych przez Archidiecezję Warmińską działań konserwatorskich prowadzonych na terenie Wzgórza Katedralnego we Fromborku. W toku prac wykonany zostanie m.in. remont katedry, a także wybudowanego w latach 1844-1845 neogotyckiego Nowego Pałacu Biskupiego. Do potrzeb osób z niepełnosprawnością przystosowany zostanie pałac Ferbera będący siedzibą Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Dzięki Fundacji Energa do czasów świetności wróci również sklepienie gwieździste wieży gdańskiej Bazyliki Mariackiej. Zawaliło się ono podczas II wojny światowej i od tego czasu nie było remontowane. Prace konserwatorskie prowadzone będą również przy tzw. Grupie Ukrzyżowania datowanej na 1517 rok.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: