Skąd pochodzi nazwa Królewska Dolina? Spaceruj i zwiedzaj szlakiem wierzb

Lubisz poznawać historię? Chcesz aktywnie spędzić sobotnie południe? W sobotę, 21 kwietnia 2018 r. weź udział w spacerze po Górnym Wrzeszczu i poznaj niezwykłe wierzby. Nie obowiązują zapisy, udział jest bezpłatny.
 

Położoną między Suchaninem, Moreną i Wrzeszczem Królewską Dolinę z Potokiem Królewskim, Diabełkowo, rezydencję Zachariasza Zappio i dawny Zakład dla Niewidomych im.Wilhelma II Augusta będzie można zwiedzić z przewodnikiem podczas kwietniowego spaceru.

Jakie jest Diabełkowo?

Królewska Dolina położona jest między Suchaninem, Moreną i Wrzeszczem. Płynie przez nią Potok Królewski, wypływający w okolicach Diabełkowa, osiedla sąsiadującego z Parkiem Królewskiej Doliny. – Pomimo swej nazwy Diabełkowo jest jednym z najładniejszych i najbardziej zielonych osiedli w Gdańsku. Przy każdym z kilkudziesięciu domów znajduje się zadbany ogród. Mieszkańcy i mieszkanki mogą wypoczywać nie tylko w starym parku, ale także na terenie zieleńca, urządzonego w 2011 roku przy zbiorniku retencyjnym, który w razie ulewnego deszczu ma przyjąć nadmiar wody z potoku – opisuje w tekście gry miejskiej dostępnej Klaudiusz Grabowski.

Królewska Dolina nazwę otrzymała w 1654 r., kiedy posiadłość Zachariasza Zappio, otoczoną wspaniałym parkiem z altanami, stawami, wodospadem i wzgórzami widokowymi, odwiedził Król Jan III Sobieski. Na rozległym, zielonym terenie znajduje się również budynek dawanego Zakładu dla Niewidomych im. Wilhelma II Augusta, obecnie jest to katedra Mikrobiologii Akademii Medycznej w Gdańsku.

 

Wydarzenie, organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej, odbywa się raz w miesiącu w ramach cyklu Gdańskie Miniatury. Podczas spacerów uczestnicy poznają legendy, architekturę, ważne postacie, a także drzewa, rośliny i zieleńce, znajdujące się w różnych dzielnicach miasta.

Spotkania mają formę gry miejskiej z zagadkami. W bezpłatnych wycieczkach dla rodzin i grup nieformalnych po dzielnicach Gdańska uczestniczą lokalni przewodnicy i przewodniczki. Zielonym szlakiem po mieście oprowadza przewodniczka Ewa Czerwińska.

 

Gdańskie Miniatury – zielone miasto. Wierzba – Królewska Dolina

  • 21 kwietnia 2018 r., sobota, godz. 12.00 i 14.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • początek spaceru przy ul. Do Studzienki 36
  • Gdańsk
  • udział – bezpłatny, nie obowiązują zapisy

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej 

 
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: