Kutrem na Twierdzę i nie tylko - 3 Maja na Pomorzu

twierdza wisłoujście, kuter, majówka, północna.tv, strefahistorii.pl
Vivat Maj, 3 Maj! A co po uroczystościach? Strefahistorii.pl i Północna.tv, podpowiada co zrobić z kolejnym wolnym, majówkowym popołudniem.
 
Jeszcze dziś do godziny 19, na wałach von Plauena w Malborku możemy wziąć udział w Malborskim Jarmakru Staroci i Sztuki Dawnej. Towary wystawia tam wielu kolekcjonerów  miłośników starych przedmiotów i rękodzielników z całej Polski. Można tu sprzedać lub wymienić rzeczy nie tylko używane, a wystawić do sprzedaży książki, płyty, gry komputerowe, filmy, antyki, galanterię domową, wyroby dekoracyjne, biżuterię, aparaty fotograficzne, instrumenty muzyczne, rekwizyty wojskowe, drobne rękodzieło, przedmioty kolekcjonerskie.
 
W skansenie Wsi Słowńskiej w Klukach trwa z kolei jeszcze dziś „Czarne Wesele”. Możemy tam wziąć udział w pokazach kopania torfu, plecionkarstwie, garncarstwie, tkactwie, powroźnictwie oraz wielu innych rzemiosłach i codziennych zajęciach. Czarne Wesele to także występy zespołów folklorystycznych, kiermasz sztuki amatorskiej i rękodzieła,  świeżo upieczony chleb ze smalcem, drożdżowe wafle i inne słowińskie smakołyki.
 
Pruszczańska Faktoria zaprasza z kolei na strzelanie z łuku i biesiadę przy ognisku.
 
Grodzisko w Sopocie opanowali 3 Maja Goci, z którymi również możemy bardzo miło spędzić czas.
12:00-13:00
Nauka rzutu gockim oszczepem.
13:30-15:00
Nauka strzelania z łuku.
12:00-15:00
Obóz wojowników gockich, w którym będzie można zapoznać się z przedmiotami codziennego użytku i wyposażeniem bojowym.
15:00-15:30
Prezentacja i omówienie wyposażenia wojowników gockich. Pokaz walki.
 
 
Czwartego maja Grodzisko Owidz zaprasza z kolei na  drugą edycję Owidzkiego Festiwalu Piw Rzemieślniczych "U Welesa". Tym razem spotkamy się w maju. Tradycyjnie już - w pięknych okolicznościach przyrody, historii i kultury, jakie stwarza Grodzisko Owidz na Kociewiu.
 
Na gdańskiej Twierdzy Wisłoujście, zaliczonej niedawno – przypomnijmy do rangi jednego ze 100 polskich pomników historii, możemy dziś do godziny 17:00, przenieść się w w świat nowożytnego życia Twierdzy. Grupa Kompania Kaperska zaprezentuje wybrane sceny z życia XVII w. załogi Twierdzy. Uczestnicy wezmą udział w inscenizacji procesu rekrutacji do Floty Królewskiej. Grupa „ochotników” zostanie wcielona do załogi przez oficera i dwóch przybocznych. Odbędzie się krótka musztra wg dawnej komendy niemieckiej i nowi załoganci pomaszerują do stanowiska skryby, gdzie każdy podpisze ptasim piórem i atramentem certyfikat werbunkowy z pieczęcią Kompanii. Odbędzie się również prezentacja uzbrojenia i opancerzenia żołnierzy piechoty morskiej. Będzie można przymierzyć XVII w. napierśniki i hełmy, obejrzeć broń białą, jak i zapoznać się obsługą działania broni czarnoprochowej. Uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć również o żegludze w dawnych wiekach, przesądach marynarskich oraz rozrywkach marynarzy. Będzie też możliwość nauczenia się dawnych tańców.
Szczególną atrakcją majówki na Twierdzy jest możliwość przepłynięcia się doń z Nowego Portu, jak to bywało dawniej, drewnianym kutrem z 1947 roku. Muzeum Gdańska zastanawia się, czy nie przywrócić, w miejsce zlikwidowanego promu, kursów kutra przez całe wakacje.
(Red.) bg

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: