Willa przy Orzeszkowej i inne. Dotacje PWKZ w roku 2018 przyznane

640 176, 00 – to kwota dotacji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przyznanych w 2018 roku. W tym roku otrzymało ją 19 obiektów zabytkowych z terenu Pomorza. Wśród nich jest willa przy ul. Orzeszkowej 2 w Gdańsku, budynek związany z Polonią Wolnego Miasta Gdańska.

Ponad 62 tysiące otrzymał właściciel willi przy ul. Orzeszkowej 2 w Gdańsku na zabezpieczenie dachu i tarasów willi. Tym zabytkiem szczególnie zainteresowana jest opinia publiczna. W czasach Wolnego Miasta Gdańska mieściła się w niej polska  Ekspozytura Inspektoratu Ceł. Nad pomieszczeniami biurowymi były mieszkania, m.in. wyższego urzędnika celnego nadkomisarza Stefana Świdy i jednego z inspektorów celnych.Najwyższą dotację – 67 tysięcy złotych otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. św Barbary w Kokoszkowach z przeznaczeniem na prace konserwatorskie przy gotyckich malowidłach w świątyni. 65 tysięcy złotych otrzymał Klub Wysokogórski „Trójmiasto” na konserwację murów ceglanych i tynków Baszty Białej w Gdańsku.

Oprócz obiektów sakralnych konserwator w tym roku przyznał dotację także na projekt budowlany odbudowy domu po pożarze w Jazowej czy stadninie koni w Miłosnej na remont pokrycia dachowego krytej ujeżdżalni.

Pełen spis przyznanych w tym roku dotacji znajduje się

Fot. Łukasz Katlewa/Wikipedia CC-BY-SA-3.0

.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: