Magiczna noc w Pruszczu, Tczewie i Starogardzie Gdańskim

Już za dwa dni Noc Muzeów! Zobaczmy co szykują nam na sobotę instytucje kultury w Pruszczu Gdańskim, Tczewie i Starogardzie Gdańskm!
W ten niezwykły wieczór zapraszamy do pruszczańskiej Faktorii, oraz XVIII wiecznej biblioteki na moc niezwykłych wydarzeń.
Oto co szykuje nam „Płomienna Noc Muzeów w Faktorii Handlowej”, czyli wyjątkowe doświadczenie muzealne- pod znakiem ognia, tańca i pradawnych legend.
17:00 ‘Ogień zamknięty w szkle’-warsztaty zdobienia lampionów: zobacz, jak prostymi sposobami można wyczarować piękne latarenki; warsztaty dla dzieci i dorosłych; 
18:00 ‘Na świeczniku’-warsztaty garncarskie: własnoręcznie wykonaj z gliny świecznik albo podstawkę na podgrzewacz; warsztaty dla dzieci i dorosłych; 
19:30 Trebraruna- jeden z najstarszych w Polsce zespołów tańców celtyckich zatańczy średniowieczny taniec Maypole;
19:45 Łowcy Słów- niezrównane opowiadaczki i podróżniczki zabiorą nas w świat słowiańskich legend przy ognisku;
21:00 Ognisty taniec z pochodniami w wykonaniu zespołu Trebraruna;
 
Od 17:00 do 21.30 co półtorej godziny oprowadzanie po Faktorii i jej skarbach. 
 
Do tego przez całą Noc Muzeów będzie płonąć na Faktorii ognisko. Przy nim zaś przygotowywana będzie wyborna strawa. Bilety wstępu 1 zł
Pruszczańska Noc Muzeów to także niezwykła atmosfera I ciekawe wydarzenia w Powiatowej i Miejskiej Blibliotece Publicznej. Spotkamy się tutaj, od godziny 20.00 do 23.00, między innymi z aktorką Wandą Neumann, Posłuchamy koncertu skrzypcowego w wykonaniu Katarzyny Frankowskiej, Porozmawiamy na temat tożsamości Pruszcza Gdańskiego i odkryjemy tajemnice barokowego budynku biblioteki.
 
Tczew
 
Noc Muzeów w Fabryce Sztuk w Tczewie trwa w tym roku od godziny 19.00 do 00.00. W programie między innymi: Warsztaty świec żelowych i kolorowych butelek, Teatr Kamishibai, Warsztaty kosmetyków naturalnych, warsztaty motania lalek, stoisko edukacyjno-kulinarne „Dzika kuchnia” na któym wyeksponowane zostanie dziesięć dzikich roślin jadalnych rosnących „pod naszymi nogami” których na co dzień nie zauważamy. Każdy posmakować będzie mógł kilku prostych potraw powstałych na bazie ekspozycji. Częstować będziemy m.in. kotletami pokrzywowymi, majonezem kurdybankowym (który przyrządzać będziemy na oczach zwiedzających) oraz smażonymi na miejscu Racuszkami z Berberysem. Będą też między innymi warsztaty wiklinowe i sianowe cudeńka, stoisko dojenie krowy i robienie masła, pracownia rzemiosł dawnych, Już po raz kolejny na poznawanie ciekawostek tczewskich zabiorą nas członkowie forum Dawny Tczew. Godziny 18-00-19.00 to otwarcie wystawy z cyklu Rzemiosło pomorskie: Marcin Plichta, Rzeźba z kamienia i drewna.
 
Narodowe Muzeum Morskie stworzy w tczewskim  Muzeum Wisły krainę psotnych trolli, a w sąsiedzkim Centrum Konserwacji Wraków Statków czekają na zwiedzających waleczni Wikingowie oraz ciekawostki ze świata konserwacji muzealiów i rekonstrukcji cyfrowej.
 
Starogard Gdański
 
Z kolei Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza 20 maja od godziny 19:30 do sali widowiskowej na następujące występy:
godz. 19:30 – występy wokalistów Starogardzkiego Centrum Edukacji Muzycznej
godz. 20:30 – rewia piosenki polskiej „Piosenka jest dobra na wszystko” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego „HALS”. Jest to rewia największych polskich przebojów z przed wielu lat.  Największe polskie przeboje przypominające lata 50-te, 60-te i kolejne aż do lat 90-tych ubiegłego wieku, wykonywane w nowych aranżacjach. Wszystko to, przeplatane jest dowcipnym komentarzem, tworzącym zamknięty muzyczny program estradowy z dużą domieszką satyry. 
W Muzeum Ziemi Kociewskiej czekają na nas niecodzienne opowieści dotyczące  prezentowanych eksponatów, które po raz pierwszy trafią w przeszklone ściany gablot. Ponadto na dzieci czekają gry i zabawy. Będzie można też obejrzeć film „Starigrod 1197”, a w budynku Ratusza na Rynku rozwiązać krzyżówkę o tematyce numizmatycznej. Z Muzeum Ziemi Kociewskiej można szybko przemieścić się do Muzeum 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy ul. Sobieskiego 14. Tam na odwiedzających będzie czekał przewodnik, który oprowadzi każdego po stałej ekspozycji. Będziemy mieli okazję przenieść się do przedwojennego Starogardu i posłuchać pieśni patriotycznych oraz obejrzeć oryginalny przedwojenny film ze Święta Pułkowego z 1939 r.
Dopełnieniem starogardzkiej Nocy Muzeów będzie szereg atrakcji przygotowanych przez Grodzisko Owidz. Już o godz. 14:00 posłuchać będzie można wykładu popularnonaukowego pt. „Stan badań archeologicznych stanowisk wczesnośredniowiecznych na Kociewiu, ze szczególnym uwzględnieniem Grodziska Owidz”. Będzie można obejrzeć wystawę prac plastycznych inspirowanych demonologią słowiańską Łukasza Stańca. Czekają na nas także: gra planszowa STWORZE, cykl animacyjny „Bajanki Słowianki”, warsztaty ceramiczne, bezpłatny wstęp do Muzeum Mitologii Słowiańsiej, obchody Zielonych Świątków oraz słowiańskie baśnie, czyli niesamowita „Karawana Opowieści”.
(Red.) oprac. bg, fot. Faktoria Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: