Obrazy, diamenty i papierosy Silesia z 1939 roku czyli początek lata w Sopockim Domu Aukcyjnym

Lato 2018 roku rozpocznie się wyjątkowo ciekawie dla kolekcjonerów na Pomorzu. Już w sobotę, 30 czerwca w Sopockim Domu Aukcyjnym przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 43 w Sopocie, o godzinie 17:00 odbędzie się kolejna – 24 Aukcja Varia.

Sopocki Dom Aukcyjny na tą wyjątkową aukcję zgrodziły przeszło 400 różnych przedmiotów. Każda aukcja z gatunku Varia jest jedyna w swoim rodzaju – bowiem każdy może na niej znaleźć coś dla siebie.

Nie inaczej jest i tym razem – bowiem począwszy od obrazów wszelkiej tematyki przez meble, szkło i porcelanę po urocze bibeloty a także fantazyjną biżuterię – to wszystko już 30 czerwca będzie czekało na potencjalnych, nowych włascicieli.

Zbliżająca się aukcja w części wygląda jakby była przygotowana dla osób, które szukają pieknych detali do mieszkania, przedmiotów z duszą – które w dodatku będzie można wylicytować za relatywnie nieduże pieniądze. Nawet jeden odpowiednio dobrany mebel nadać może wnętrzu mieszkania czy domu ciekawego charakteru.

Na ścianę

Pokaźną częścią przygotowanej do aukcji kolekcji są obrazy. Różni artyści, różne techniki, różne gabaryty. Nie brakuje prac Juliusza Kossaka, Henryka Baranowskiego – malarza związanego z Pomorzem, czy twórców sztuki współczesnej np. Hanny Bakuły. Ale też znaleźć w ofercie można dzieło przedstawiciela XVII-wiecznego malarstwa flamandzkiego – Dawida Teniersa Młodszego. Jednym słowem – dla każdego coś. Od pejzaży, przez martwe natury i portrety. Od oleju przez gwasz po piórko i ołówek.

Ciekawostkami są: Teka zawierająca grafiki Jana Kantego Gumowskiego przedstawiające Kraków oraz Teka Chopin z akwafortami autorstwa Władysława Jahla.

 

 

Najlepsi przyjaciele kobiet

Mowa oczywiście o diamentach w chyba każdym wydaniu: w pierścionkach, naszyjnikach, broszkach, wisiorach, kolczykach, bransoletach. W towarzystwie szafirów, rubinów, pereł lub bez towarzystwa – w roli głównej. Prezentowana biżuteria to nie tylko jubilerskie dzieła współczesne ale i z początków XX stulecia i wcześniejsze. Nie brakuje propozycji dyskretnych i minimalistycznych ale w oczy rzucają się tej najbardziej okazałe i wykwitne, takie jak bransoleta z szafirami i diamentami czy komplet, w którym diamentom towarzyszą granaty.

 

 

Dla domu

W części kolekcji adresowanej do osób poszukujących elementów wystroju wnętrz odnajdziemy bardzo ciekawe meble. Między innymi sekretarzyk w typie Boulle z Francji z roku ok. 1860 r. Dołem wsparty na czterech esowatych nogach, z jedną szufladą w oskrzynieniu, góra nastawa w formie szafki dwudrzwiowej, przeszklonej, z dwiema szufladami w dolnej części; całość fornirowana, czarno bejcowana, politurowana na wysoki połysk, dekorowana inkrustacja z mosiężnej żyłki tworzącej wzory floralne, na tle czerwonawej masy imitującej szylkret, dodatkowo ozdobiona mosiężnymi rytowanymi aplikacjami; po bokach szafki mosiężne maski, w narożach rozety, nogi zdobione hermami. Charakterystyczny mebel zdobiony „markieterią bulowską” – techniką zdobniczą rozpowszechnioną i udoskonaloną przez królewskiego projektanta mebli Charles’a Andre’a Boulle’a (1642–1732). Technika ta polegała na jednoczesnym wycinaniu wzoru w kilku sklejonych arkuszach materiału, a po wycięciu wzoru łączeniu w jedną kompozycję dwóch gatunków materiału, dając płaszczyzny o wzorze mosiądzu na tle szylkretu. Dodatkowo rytowano mosiądz, wypełniając go czarną farbą.

Miłośnicy stylu empire, art deco czy biedermeier również odszukają coś dla siebie, czy to w postaci szaf czy luster, konsoli czy stolików bądź krzeseł.

 

 

I mnóstwo ciekawych drobiazgów

Srebra stołowe, komplety sztućców, porcelana miśnieńska a nawet japońska i nie tylko rozpoczynają przegląd "drobiazgów z duszą". W ofercie Sopockiego Domu Aukcyjnego znajdują się całe garnitury kawowe i herbaciane lub pojedyncze filiżanki, patery i półmiski.

Licznie reprezentowana jest kolekcja szkła użytkowego projektowanego przez Zbigniewa Horbowego - artystę-plastyka zajmującego się wzornictwem przemysłowym, szkłem unikatowym i użytkowym, profesora na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, uważany za czołowego polskiego projektanta szkła użytkowego i twórcę własnej szkoły wzorniczej, związanego z Dolnym Śląskiem.

 

A skoro doszliśmy do kieliszka na zakończenie przeglądu mamy jeszcze coś bardzo ciekawego. Sa to oryginalne papierowy w papierowym pudełeczku datowane na rok 1939. Są to papierosy marki Silesia. Paczka zawiera dwadzieścia sztuk i jest w nienagannym stanie. Ciekawe czy przyszły właściciel odważy się uszczknąć choć sztukę...

 

Aukcja Varia w Sopockim Domu Aukcyjnym już 30 czerwca. Na dobry początek lata.

foto: Sopocki Dom Aukcyjny

Karolina Łucja Białke

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: