Gdynia Główna PKP bez tajemnic - zwiedzaj z przewodnikiem

dworzec gdynia

Już na początku sierpnia ruszają bezpłatne oprowadzania po budynku dworca Gdynia Główna PKP! Będzie to okazją do poznania ciekawostek i anegdot związanych z unikatową architekturą dworca. Wycieczki z przewodnikiem potrwają do końca wakacji.

Bezpłatne oprowadzania odbywać się będą w każdą niedzielę sierpnia  (12, 19 i 26), w dwóch turach, o godz. 10.00 i godz. 12.00. Punkt zbiórki znajduję się tuż wejściu głównym do dworca — od strony placu Konstytucji. W trakcie wycieczek uczestnicy poznają m.in. opowieści związane z ważnymi momentami w historii polski i miasta, jakich Gdynia Główna PKP była świadkiem oraz ciekawostki związane z budową budynku.

- Na lewo od wejścia, na suficie – gdzie niegdyś mieściła się restauracja, a obecnie działa tam sklep kosmetyczny, znajduje się unikatowe malowidło. Przedstawia smoka o trzech głowach, niedźwiedzicę, słońce, zodiakalnego byka, barana i ryby zawieszone na czarnym nieboskłonie. Smoki i gwiazdy znalazły się na gdyńskim dworcu nieprzypadkowo – symbolizują podróż - mówi dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska, architekt i badacz międzywojennego modernizmu. - Malowidło wykonali w 1957 r., artyści malarze Krystyna Łada-Studnicka, Urszula Ruhnke-Duszeńko i Maks Kasprowicz według projektu prof. Juliana Studnickiego. Projekt zrobił na skrawku papieru o wymiarach 20 na 20 cm – dodaje.

Wycieczki po dworcu Gdynia Główna PKP rozpoczynają się już 5 sierpnia, fot. Krzysztof Romański

– Nie tylko malowidło zasługuje na uwagę. Bardzo ciekawe są szklane mozaiki ścienne w holu głównego gmachu, zaprojektowane przez Teresę Pągowską. Największa z nich, na lewo od wejścia, przedstawia parę skrzydlatych koni i symbol kolejarzy – skrzydło na tle rozgwieżdżonego nieba oraz siatki, mające symbolizować południki i równoleżniki. Tematem mniejszej mozaiki – na przeciwko bocznego wejścia z placu Konstytucji – jest życie portu. A nad dawną restauracją można podziwiać na mozaikach faunę i florę świata podwodnego oraz niebo nad przystanią żeglarską z flagami zdobiącymi maszty żaglowców — podkreśla Orchowska-Smolińska.

Autorem projektu obecnego budynku Dworca Głównego PKP jest Wacław Tomaszewski. Bryła dworca stanowi unikatowym przykład połączenia stylu Art-Deco z elementami socrealizmu. Realizacja projektu przebiegała etapami w latach 1950 -1955. Pierwszy etap zakończono w połowie 1954 r. Oddano wtedy do użytku hall główny oraz prawe skrzydło. Drugi etap, czyli lewe skrzydło otwarto rok później, 22 lipca, w dniu socjalistycznego święta narodowego.

Na oprowadzenie z przewodnikiem obowiązują zapisy, których dokonamy pod adresem przewodnikdc@pkp.pl. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.  Organizatorem wycieczek jest Fundacja Grupa PKP.

fot. mat. prasowe

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: