Śladami nieistniejących miejsc. Wykład Andrzeja Trzeciaka w IKM

– Ważną częścią pamięci miasta są wspomnienia miejsc, których już nie ma, a zapisane są w nazwach ulic, placów, zaułków – tłumaczy Andrzej Trzeciak. W Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 23 października 2018 r. odbędzie się spotkanie dotyczące umarłych budynków w Gdańsku. Wstęp jest wolny.

Spotkanie odbywa się w ramach Akademii Gdańska. Jest to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.

O miejscach, których już nie ma

–  Wiele z nieistniejących budynków jak świątynie czy ważne gmachy publiczne, posiada spisaną, znaną historię. Więcej jest jednak budynków bezimiennych, takich, które zniknęły cicho pozostawiając jedynie wątły ślad. Do gmachów pozbawionych „nobilitacji" przez lata należały obiekty przemysłowe. Czasem niewyszukane, kiedy indziej intrygujące swoją formą – wynikającą z funkcji, a często także z politycznej ideologii. Obszar historycznej Stoczni Gdańskiej, bardziej niż inne przestrzenie Gdańska, podlegał zmianom. Liczne modernizacje kilkukrotnie odmieniały jego oblicze. Obecnie trwa fala inwestycji budowlanych, która na długo zmieni kształt tej przestrzeni. Nieistniejące budynki Stoczni Gdańskiej współtworzą jej przestrzenny kod i pamięć. Warto więc pochylić się nad ich historiami, zanim wyrosną na tym miejscu nowe gmachy – podkreśla Andrzej Trzeciak.

 

O prowadzącym 

Andrzej Trzeciak – historyk i historyk sztuki. Pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią. Obecnie  jest kustoszem w Europejskim Centrum Solidarności. Pełnił funkcję opiekuna kolekcji pamiątek historycznych i zbioru sztuki zaangażowanej. Jest też współtwórcą wystawy stałej ECS. Bada dziedzictwo kulturowe oraz historię Solidarności i Stoczni Gdańskiej – jej aspekty społeczno-polityczne i zabytkoznawcze, kwestie związane z przemianami przestrzeni oraz wpływ dziedzictwa kulturowego na pamięć i tożsamość. W obszarze jego zainteresowań znajdują się również zagadnienia związane z wzornictwem oraz antropologią mody i dizajnu. Jest współautorem książki „Tu stocznia".

 

Harmonogram wykładów Akademii Gdańska 2018

  • 23 października,  godz. 18.00 – Andrzej Trzeciak – Umarłe budynki
  • 27 listopada,  godz. 18.00 – Beata Możejko – Kobiety w późnośredniowiecznym Gdańsku. Między realiami prawa a codziennym życiem
  • 11 grudnia,  godz. 18.00 – Tomasz Biegański –  Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa
     

Andrzej Trzeciak – Umarłe budynki

  • 23 października 2018 r., wtorek, godz. 18.00,
  • Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: