Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej: Znaleźli na plaży koło od czołgu

Kolejne odkrycie na plaży Morza Bałtyckiego! Tym razem jest to koło z niemieckiego Panzerkampfwagen II w MHZK.


Podczas ostatnich jesiennych sztormów na plaży pomiędzy Dziwnówkiem a Łukęcinem przypadkowo natrafiono na obiekt z II wojny światowej. O niezwykłym odkryciu poinformował Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pan Michał Kołodziński mieszkaniec Strzeżewa. Po krótkim poszukiwaniu, pod zniszczonym przez fale Bałtyku klifie pracownicy muzeum natrafili na częściowo zakopane w piachu koło gąsienicowe, o którym wspominał w rozmowie telefonicznej pan Kołodziński.

Prawdopodobnie koło pochodzi z niemieckiego samobieżnego działa polowego Wespe - Leichte Feldhaubitze 18/2 auf Fahrgestell Panzerkampfwagen II (Sf) SdKfz 124 z okresu II wojny światowej, bazowanego na podwoziu czołgu PzKpfw II ((Panzerkampfwagen II) . Produkowano je w latach 1943-1944. W czasie wojny wykonano tylko 676 egzemplarzy uzbrojonych i 159 transporterów amunicyjnych. Czołgi tego typu brały udział w walkach na wszystkich frontach, aż do końca wojny. Prawdopodobnie działo zostało wysadzone, ponieważ na kole widoczne są liczne zniekształcenia i pęknięcia.

info/foto: facebook/Muzeum Ziemi Kamieńskiej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: