Łada Niva czyli Radzicki SUV z lat 70-tych

Gdy debiutowała w roku 1976 nikt nie przypuszczał że 43 lata później będzie oferowana praktycznie w niezmienionej formie. To popularne 4x4 nadal jest najtańszą przepustką do posiadania nowej terenówki – ciągle jest dostępna w Polsce, cena podstawowego 3 drzwiowego modelu to 37-41 tyś.zł – przez krótki okres był oferowany wariant 5 drzwiowy za 54 tyś.zł – charakteryzował się tym, iż tylna kanapa była w innej strefie czasowej a kontakt z pasażerami z tyłu był możliwy w zasadzie przez łącza telefonów komórkowych – był to bardzo długi samochód. Optycznie wersja 3 drzwiowa jest najbardziej zgrabna, ma również najlepsze właściwości terenowe – to jeden z ostatnich, jak nie ostatni samochód, w którym większość czynności związanych z napędem obsługiwana jest przez dźwignie mechaniczne.

zdj. 5 drzwiowa odmiana Nivy. Co ciekawe, kiedyś prezentowano ją na Motoryzacyjnych Targach w Trójmieście na ul. Beniowskiego.

Nie znajdziemy w Nivie elektroniki, nie ma ABS-u – większość modeli to bardzo ubogie samochody. I choć na rynku już jakiś czas jest 2-ga generacja Nivy, sprzedawana w Rosji w sieci Chevroleta, to stary model dalej jest oferowany. Przez te 43 lata jedyne co zmienili to pas tylny świateł – wcześniej zapożyczono je z Lady 2105 i mocno zawyżyły próg załadunku, po roku 1994 – Niva otrzymała bardziej nowoczesne oświetlenie tylne, a krawędź progu bagażnika wrócił do poziomu zderzaka. Silnik stosowany w Nivie to 80-konny 1,7 – gruntownie modernizowany przez lata, był okres w którym Niva oferowana była w wersji Diesel z silnikiem wolnossącym Peugeota o poj 1,9-litra, jednak motor ten był za słaby i w Rosyjskie zimy nie odpalał tak dobrze jak benzynowy. Niva to niezły samochód, u niektórych może dziś wywoływać politowanie, nie zapewnia cudownego komfortu jazdy, jest głośna i paliwożerna ale to wszędobylski pojazd o doskonałych właściwościach terenowych – w naszym kraju szczególnie upodobały go sobie służby leśne oraz gazownicze.

Tekst: Bartłomiej Chruściński, zdj. Łada

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: