Zetor z Rusocina był jak myśliwiec Stealth

Zetor 25 powstał tuż po wojnie w jeszcze nie komunistycznej Czechosłowacji wyznaczył kanon budowania europejskich ciągników na kolejne 25 lat. W swoich czasach był jak myśliwiec Stelath. Dziś inwentaryzują go przygotowując do naprawy uczniowie ze szkoły w Rusocinie.

Bartosz Gondek

Kto by się spodziewał, że rozpoczęta, przy udziale piszącego te słowa, kilka lat temu przygoda młodych specjalistów od motoryzacji ze szkoły w Rusocinie, z rolniczymi klasykami, powoli ale nieustannie będzie się rozkręcać. Najpierw był wymagający szczególnej troski o szczegóły i umiejętności, ciągnik Ursus C 451, czyli rozwinięcie kultowego Lanz Buldoga. Maszyna technologicznie żywcem wyciągnięta z przełomu XIX i XX wieku. Niedawno uczniowie i grono pedagogiczne z Rusocina wyremontowali popularnego „ciapka”, czyli Ursusa C 330, który do dziś stanowi podstawę średniego rolnictwa, zwłaszcza w trudnym górskimterenie. Teraz zaś przyszedł czas na Zetora 50, sławny czeski ciągnik, który w swoim czasie wyznaczył traktorowe trendy na świecie.

Gdy popatrzymy na jego sylwetkę, trudno uwierzyć że powstał już w 1945 roku. Zetor 25 był od lat 40 do 60 tych XX wieku wizytówką sławnych czeskich zakładów produkujących ciągniki. Chwilę potem zastąpiono go Zetorem 50. Jeden z nich przetrwał w szkole w Rusocinie.

- Nasi uczniowie niedawno uruchomili traktor. Obecnie trwa inwentaryzacja braków - mówi dyrektor ZSR CKP w Rusocinie, Marek Urbanek.
Choć poruszający się o własnych siłach, Zetor wymaga naprawy silnika i wielu uzupełnień.
- To już trzecie, po Ursusie C451 i remoncie popularnego "Ciapka", przedsięwzięcie nauczycieli i uczniów szkoły w Rusocinie, mające na celu uruchomienie zabytkowego ciągnika - mówi Starosta Gdański Stefan Skonieczny. - W ten sposób dorabiamy się powoli w szkole małej kolekcji muzealnej. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Ursusa C 451, wieść o remoncie Zetora zatacza coraz szersze kręgi. Pojawia się także coraz więcej chętnych, aby pomóc w odbudowie takiego pojazdu.

Kolejny raz, podobnie jak w przypadku C 451 swoją pomoc zaoferował Paweł Rychter ze stowarzyszenia Retrotraktor. Www.strefahistorii.pl i www.polnocna.tv będzie także, w razie potrzeby i nie tylko promocyjnie, pomagać przy przedsięwzięciu.

(Red.) Bartosz Gondek fot. ZSR CKP Rusocin

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: