Katastrofa Smoleńska. Minęło 9 lat

Dziś 9 rocznica Katastrofy Smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 w pobliżu lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem doszło do katastrofy polskiego rządowego samolotu Tu-154, należącego do 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

Na miejscu zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także oficerowie Biura Ochrony Rządy oraz załoga samolotu. 

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Nikt nie przeżył. W Gdańsku i Gdyni dziś zostaną upamiętnione ofiary związane z Gdańskiem i Gdynią: 

PROGRAM GDAŃSKI

10 kwietnia o 8:41 kwiaty zostaną złożone na grobie śp. marszałka sejmu RP Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej. 

W tym samym czasie odbędzie się składanie kwiatów na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej: śp. Anny Walentynowicz, śp. Arkadiusza Rybickiego oraz śp. Leszka Solskiego na cmentarzu Srebrzysko.

O 12:00 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem Anny Walentynowicz przy alei Grunwaldzkiej. 

PROGRAM GDYŃSKI

O 10:00 odbędzie się składanie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przed płytą pamiątkową śp. admirała floty Andrzeja Karwety przy budynku byłego Dowództwa Marynarki Wojennej przy ul. Waszyngtona.

O 10:30 przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy znajdującą się przy Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na ul. Świętojańskiej zostaną złożone kwiaty.

O 13:00 na rondzie Izabeli Jarugi-Nowackiej w Gdyni zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci tragicznie zmarłej w katastrofie prezydenckiego samolotu posłanki. 

red. / zdj. arch

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: