O ochronie zabytków ogólnopolsko na Dworcu Morskim w Gdyni

W środę i czwartek w Dworcu Morskim w Gdyni  spotka się środowisko osób i instytucji, zaangażowanych w ochronę zabytków. Takie konferencje odbywały się w minionych latach między innymi w Zamościu, Bydgoszczy czy Zakopanem, a tym razem na miejsce spotkania została wybrana Gdynia. 
 
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony w 1983 roku, to wyjątkowa okazja do dyskusji na temat zarządzania dziedzictwem kulturowym, oraz przybliżania lokalnym społecznościom problemów jego ochrony, a także uhonorowania osób szczególnie zaangażowanych w prace na rzecz jego zachowania dla przyszłych pokoleń. Z okazji tego święta, podczas uroczystej gali, wręczane będą również nagrody i wyróżnienia w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”.
 
- Fakt, że na miejsce organizacji tego prestiżowego wydarzenia wybrano nasze miasto, świadczy o rosnącej roli Gdyni nie tylko jako miasta modernistycznego, którego śródmieście zyskało w 2015 roku tytuł Pomnika Historii, ale też o znaczeniu Gdyni jako miejsca debat intelektualnych, związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. Od wielu lat konsekwentnie promujemy dziedzictwo modernizmu i się nim szczycimy. Wybór dawnego Dworca Morskiego w Gdyni na miejsce odbywania się konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest znakomitym podkreśleniem znaczenia tego nurtu w historii architektury, z czego bardzo się cieszę – mówi Marek Stępa, kierujący wydziałem ochrony dziedzictwa UM Gdyni. 
Miejsce, w którym odbywa się konferencja, w 2016 roku zostało uhonorowane tytułem „Zabytek Zadbany”– w uznaniu za kompleksowe, pieczołowicie przeprowadzone prace konserwatorskie, które przyczyniły się do zachowania wartości zabytkowych modernistycznego Dworca Morskiego. W uzasadnieniu werdyktu napisano: Przeprowadzona z pełnym poszanowaniem autentyzmu i integralności obiektu, wyjątkowo udana adaptacja na Muzeum Emigracji, znakomicie podkreśla aspekty historyczne i społeczne związane z pierwotną funkcją budynku i tożsamością miasta.
 
Współorganizatorami konferencji są: Narodowy Instytut Dziedzictwa i Miasto Gdynia. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem prof. Magdaleny Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Emigracji w Gdyni.
(Red.) fot. Muzeum Emigracji

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: