Zabytkowa brama z nieistniejącego pałacu w Wojanowie odnaleziona przypadkiem

Znaleziono połowę oryginalnej bramy wjazdowej do istniejącego przed II wojną światową pałacu w Wojanowie. Trafi ona do gminy, zostanie odrestaurowana, a następnie wkomponowana w zrewitalizowany właśnie zespół dworsko -parkowy.

Istniejący do 1945 r. pałac, otoczony pięknym parkiem ze starymi dębami, stawami i przecinającą go rzeczką Strugą Gęś, został zbudowany przez rodzinę Tiedeman – Brandis. Nie jest znana data budowy pałacu, jednak wiadomo, że ród ten miał w swoim posiadaniu całą wieś Wojanowo – od 1763 r. przez kolejne 164 lata.

Pałac został całkowicie zniszczony przez Rosjan, choć nieoficjalna historyjka mówi, że przed opuszczeniem podpalił go sam właściciel, a był nim wówczas Hugo Siewert. Miał to zrobić, by zapobiec przejęciu rodzinnej siedziby przez wroga.

Z pałacu zachowały się jedynie fragmenty fundamentów. Z pozostałych obiektów architektonicznych majątku – budynki gospodarcze, stanowiące obecnie magazyny funkcjonującej tu firmy Polhoz.

Właśnie na terenie obecnego zakładu branży rolnej, jeden z pracowników dokonał wyjątkowego odkrycia.
- Postanowiłem zabezpieczyć istniejącą tu studnię – opowiada Ireneusz Trawczyński, pokazując na teren blisko dawnej stajni. – Kiedy odkryłem warstwę ziemi, zobaczyłem bramę. Studnia była nią przykryta, prawdopodobnie dlatego, by nikt do niej nie wpadł.

Brama, a właściwie jej połowa mierzy 237 na 260 cm. Jak można wywnioskować z przedwojennych zdjęć, stanowiła ona wjazd na dziedziniec pałacu.

 

Pan Ireneusz ją zabezpieczył i zdecydował, że przekaże ją gminie.
- Rozmawiałem już z wójt. Brama zostanie odrestaurowana i wkomponowana w park – dodaje.

info/foto: Urząd Gminy Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: