Niesamowita aukcja w Gdańsku - pocztówki, ryciny i obrazy dawnego Pomorza

W sobotę w gdańskim oddziale Sopockiego Domu Aukcyjnego, ruszy aukcja niezwykłych przedmiotów związanych z Gdańskiem i jego najbliższymi okolicami.

Wśród niezwykłych pamiątek, które antykwariusze zbierali w niektórych przypadkach nawet dwadzieścia lat, znalazł się między innymi wyceniony wstępnie na 25 000 złotych komplet dokumentów poczty w Elblągu, z lat 1750 – 1945. W kilkunastu klaserach znajduje się tutaj ponad 1000 ciekawostek filatelistycznych, dokumentujących tamtejszą pocztę. Wśród nich stemple tranzytowe, a także takie rarytasy jak pocztówki lotnicze, czy wojskowe z obu wojen. Obok zbioru poczty na aukcji wystawiono też kartki lotnicze z tak egzotycznych linii jak Malbork –Elbląg. Wtedy opłacało się używać samolotu nawet na krótkich trasach, tak jak dzisiaj taksówek – mówi Kucharski – Stąd na aukcji kartki Gdańsk – Królewiec, czy Malbork Elbląg.

Wielką gratką dla miłośników poloników, zwłaszcza tych z Pomorza, będzie niewątpliwie list generała Józefa Hallera, wraz fotografią, pisany w dniach 19 – 31 grudnia 1929 roku. Generał opisuje w nim do Księgi Pamiątkowej 10 lecia Pomorza w Toruniu strategię, przebieg działań, oraz jednostki wojskowe biorące udziałw procesie odzyskania Pomorza, oraz zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 roku.

Marszandzi z Sopockiego Domu Aukcyjnego Liczą, że trafi on do jednego z pomorskich muzeów. Podobnie jak bardzo rzadki medal, wydany z okazji 600 lecia nadania miastu Tczew praw miejskich, w roku 1860. Widać na nim jeden z pierwszych wizerunków mostu. W liczącym 144 pozycje katalogu znalazł się także porcelanowy żeton z sopockiego kasyna, wykonany w manufakturze w Miśni, oraz rzadki zestaw kart pocztowych wydanych w Gdańsku z okazji XIX Kongresu Esperanto, który odbywał się w Gdańsku i Sopocie w dniach 28 07 – 04 08 1927. Imponujący jest też zbiór rycin i obrazów przedwojennego Gdańska. 

Tagi: