Dwa Witkace i Matejko na papierze

20 lipca (w sobotę) w gdańskiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego przy ulicy Długiej 2/3 punktualnie o 17:00 rozpocznie się Aukcja prac na papierze. Jeszcze cały ten tydzień można oglądać kolekcję podczas wystawy przedaukcyjnej. Co ciekawego?

Dwa Witkace

Najwyższymi cenami wywoławczymi pochwalić się mogą dwa portrety Witkacego. Jeden pochodzi z kolekcji prywatnej, drugi z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego. 

Portret kobiety z warkoczami Witkacy zakwalifikował do typu „E”, który zakładał „dowolną interpretację psychologiczną, według intuicji firmy”. W praktyce wizerunki takie otrzymywały panie, których uroda budziła uznanie artysty. Portret z pewnością nawiązuje do młodopolskiego stereotypu femme fatale, kobiety demonicznej, który fascynował Witkacego w okresie młodości, do którego powracał w różnych formach przez całe życie. Adnotacje przy sygnaturze informują, że wykonując ten obraz artysta nie pił alkoholu, natomiast palił papierosy. Cena wywoławcza to 105 tysięcy złotych.

Portret starszej pani z kolei należy do portretów określanych przez artystę jako „rodzaj charakterystyczny bez cienia karykatury…”. Tożsamość przedstawionej kobiety nie jest znana. Tłem dla portretu, znamiennym dla prac artysty z tego okresu, szczególnie wykonanych w Zakopanem, jest syntetycznie ujęty pejzaż górski. Można zatem domniemywać, że właśnie w Zakopanem powstał prezentowany na aukcji wizerunek. Portret starszej pani wykonany w 1924 r. jest niezwykle interesującym przykładem twórczości artysty w krytycznym dlań momencie życia – dosłownie na chwilę przed heroiczną decyzją zrezygnowania z twórczości stricte artystycznej (…) na rzecz działalności komercyjnej. Cena wywoławcza to 88 tysięcy złotych. 

Drzewka Matejki

Od 22 tysięcy złotych rozpocznie sie licytacja "Drzew w sadzie" - szkicu Jana Matejki. To jedyna praca tego artysty przygotowana na sobotnią aukcję, choć poprzednio zdarzało się ich więcej. 

Za nieco mniej

Za nieco mniejsze pieniądze można wylicytować prace Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Mariana Mokwy czy Wojciecha Fangora. Wśród zgromadzonej kolekcji nie brakuje prac tematycznie związanych z Gdańskiem, Lwowem czy Wrocławiem. Są również portrety, pejzaże, kwiaty. Rozpiętość cenowa oferowanych prac jest w zasadzie na każdą kieszeń. Warto podczas letniego spaceru po gdańskiej starówce wstąpić do gdańskiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego, by zobaczyć wystawę przedaukcyjną.

foto: Sopocki Dom Aukcyjny

Karolina Łucja Białke 

  

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: