Muzeum Gdańska: Wystawa "Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność" wraca do domu

Po sukcesie na Biennale Sztuki w Wenecji do Gdańska powraca wystawa „Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność". Od środy, 17 lipca 2019 r. eksponaty będzie można zobaczyć w siedzibie Muzeum Gdańska. Wernisaż poprzedzi uroczysta parada artystów w weneckich maskach karnawałowych, która wyruszy z Muzeum Bursztynu do Ratusza Głównego Miasta.

 

– Prawdziwe piękno każdego kawałka i każdej bryłki bursztynu tkwi w ich naturalnych formach. Gdy myślimy o bursztynie, to łączymy go zazwyczaj ze srebrem. Gdańską i polską tradycję uzupełniają złoto, brylanty lub perły, a nawet takie materiały jak: aluminium, folia, czy… beton. Nowych rozwiązań poszukują nie tylko Polacy, np. studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ale także Włosi. Wykorzystanie betonu to pomysł projektanta Fabrizio Tridentiego. Właśnie takie ciekawe projekty zostaną zaprezentowane turystom obok dawnych, tradycyjnych wyrobów. Warto zobaczyć obie odsłony bursztynowego świata – przekonuje Robert Pytlos z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta.

Kilkaset eksponatów

Na wystawie pokazanych zostanie blisko kilkaset eksponatów wykonanych z bursztynu bałtyckiego, w tym także te, które powędrowały na Biennale Sztuki do Wenecji w maju 2019 r. Naturalne formy, rzeźby wykonane z jednej bryły bursztynu, pióro Amber Rex, repliki bransolety podarowanej Rodowi Stewartowi oraz naszyjnika księżnej Kate i spinki księcia Williama we Włoszech obejrzało blisko 20 tysięcy osób.

– Na naszej wystawie nie zabraknie inkluzji, czyli insektów zatopionych w jantarze. Zobaczymy także millenijne bursztynowe jajo Fabergé wykonane przez firmę Victor Mayer Company z okazji 1000-lecia Gdańska. Na świecie jest tylko jedenaście takich wyrobów jubilerskich – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Gdańska. 

Wystawę otworzy przemarsz artystów w weneckich maskach karnawałowych oraz szczudlarzy. Parada rozpocznie się w środę, 17 lipca 2019 r. o godz. 11.30 przed Muzeum Bursztynu, a zakończy o godz. 12.00 w Ratuszu Głównego Miasta. Uczestnictwo w wernisażu wystawy jest bezpłatne.

Organizatorami performance artystycznego La Via Dell' Ambra Gdańsk-Wenecja 2019 są Atelier Słoma & Trymbulak (prowadzone przez projektantów mody Jolę Słomę i Mirka Trymbulaka) oraz Dorota Gulbierz, znana projektantka form złotniczych.

„Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność"

  • wernisaż: 17 lipca 2019 r., środa, godz. 12.00
  • wystawa czynna: do 27 października 2019 r.
  • Muzeum Gdańska
  • Ratusz Głównego Miasta
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk

Wystawę będzie można zwiedzić na podstawie biletu wstępu do Ratusza Głównego Miasta, natomiast posiadacze Karty Mieszkańca mogą ją zwiedzić bezpłatnie.

info/foto: Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: