Rezydencja z Przeminęło z wiatrem wystawiona na sprzedaż

Gdy w roku 1939 Europa Wschodnia wkraczała w wojenną pożogę, niemieckie bomby spadały na Kraków, a Armia Czerwona wdzierała się przez naszą wschodnią granicę, oczy całego świata skierowane były na Stany Zjednoczone, dokładnie na Hollywood, w którym własnie swoją premierę święcił melodramat wszechczasów - Przeminęło z wiatrem. Zrealizowana z gigantycznym rozmachem adaptacja książki Margaret Mitchell przyciągała do kina tłumy.

Kto z nas nie pamięta pięknych plenerów, wspaniałych kostiumów i historii zjawiskowo pięknej Scarlett O’Hary, córki plantatora bawełny, ukazanej na tle wojny secesyjnej? Ta pierwsza w historii amerykańska superprodukcja, nagrana 80 lat temu fascynuje i zachwyca do dziś. Teraz nadarzyła się gratka nie tylko dla fanów książki Mitchell i obrazu Fleminga, ale i miłośników tradycyjnej architektury rodem z Południa. Na sprzedaż wystawiono bowiem posiadłość Dwanaście Dębów w Covington w Georgii, która to była pierwowzorem filmowej rezydencji Wilkesów.

Mówią, że sama Margaret Mitchell, autorka historii Scarlett, która nie była zaangażowana w pomoc przy produkcji filmu, gdy tylko zobaczyła zdjęcie tego domu w gazecie Atlanta Journal, natychmiast je wycięła i wysłała do producenta z odręczną notatką "To nie jest daleko od Atlanty. Chciałabym, żeby to był dom Ashleya". Tak też się stało.

Aktualnie posiadłość Dwanaście Dębów wygląda równie imponująco co przed laty. Biała elewacja, cudowna weranda, stylowe okiennice i imponujące kolumny zachwycają do dziś. Wnętrze nawiązuje do filmu i cudownie podtrzymuje klimat Południa. W rezydencji znajduje się 12 sypialni, wysokie, ozdobne sufity, kryształowe żyrandole, trzy pralnie, salon z ogromną jadalnią, 12 kominków. Jest również biblioteka z drewnianymi regałami i rzeźbionym kominkiem. Pisząc te słowa, już mam przed oczami scenę, z tejże biblioteki, w której Scarlett rozczarowana Ashleyem, który odrzuca jej miłość, rozbija wazon o ścianę. A wtedy do akcji po raz pierwszy wkracza Rhett. Nie sposób uciec od skojarzeń. W niektórych łazienkach są oryginalne, odrestaurowane secesyjne wanny. Poza tym w domu jest 12 kominków, a w zabytkowej powozowni jest garaż z czterema miejscami postojowymi i miejscami do ładowania Tesli oraz aż trzy pralnie.

Posiadłość zostałą wystawiona na aukcjach Target Auction and Land Company. Jej rozstrzygnięcie nastapiło 25 lipca, a cena wywoławcza opiewała na milion dolarów. Wynik licytacji nie został jeszcze podany do wiadomości publicznej.

Karolina Łucja Białke

Źródła: Target Auction and Land Company

Zdjęcia: pinterest, Target Auction and Land Company 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: