Pruszcz Gdański oryginalny bruk 167 letniej ulicy Dworcowej

Pruszcz Gdański, Dworcowa, wiadomości,  www.polnocna.tv, www.strefahistorii.p

Prace remontowe odsłoniły oryginalne zabrukowanie ulicy Dworcowej w Pruszczu Gdańskim. Warto przypomnieć, że ten fragment ulicy ma już 167 lat.

Kiedy w 1852 roku do Pruszcza Gdańskiego dotarła kolej, okazało się, że budynek dworca znajduje się kawałek poza miejscowością. Wywołało to konieczność budowy w tym samym roku nowej drogi, łączącej trakt przebiegający przez wieś z dworcem. Tak powstała ul. Chopina z sięgaczem do dworca, czyli obecną ulicą Dworcową. W 1865 rozpoczęto budować kolejny fragment drogi – Pruszcz Gdański Leszkowy, wraz z newralgicznym i najważniejszym w mieście przejazdem kolejowym. Dziś to ul Powstańców Warszawy. W 1875 roku poczta otrzymała własny budynek w pobliżu dworca, a w 1876 zainstalowano tam telegraf.

Choć pierwotny dworzec zniknął, do dziś zachował się, widoczny na zdjęciu, stary budynek poczty dworcowej i zarazem pierwsza lokalizacja polskiej poczty po 1945 roku. Brak właściwego odwodnienia drogi i zalewanie tego interesującego historycznie budynku było jednym z powodów rozpoczęcia przez miasto remontu ulicy Dworcowej. Drugim powodem był fatalny stan mostu drogowego na Raduni.

(red.) Bartosz Gondek fot. Bartosz Gondek, zbiory Krzysztofa Gryndera

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: