Sala BHP oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

2 sierpnia 2019 roku, decyzją Organizatora naszej instytucji -  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało do prowadzenia ósmy już oddział – historyczną Salę BHP w Gdańsku.
 
Decyzja o przekazaniu Muzeum Sali BHP jest konsekwencją wieloletniej współpracy między NSZZ „Solidarność”, reprezentowanym przez Fundację Promocji Solidarności – dotychczasowego opiekuna obiektu, a Narodowym Muzeum Morskim.
- Nasza instytucja zawsze będzie współpracować z podmiotami, dla których ważne jest zachowanie materialnej i niematerialnej spuścizny po działaniach prowadzonych na terenie Stoczni Gdańskiej, a tego rodzaju dziedzictwem, a jednocześnie miejscem o szczególnym znaczeniu jest Sala BHP – zaznacza dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w  Gdańsku.
 
W nowym oddziale NMM w dalszym ciągu będzie prowadzona działalność wystawiennicza, naukowa i muzealna. Będą odbywały się tu spotkania solidarnościowych stowarzyszeń kombatanckich, pokazy grup rekonstrukcyjnych, będą też organizowane uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia, jak podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 roku, czy rocznica wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia 1981 roku.
– Zależy nam przede wszystkim na kontynuacji tradycji - podkreśla dr Robert Domżał – Chcemy, żeby ta ważna dla historii Gdańska przestrzeń nadal funkcjonowała jako miejsce debat i pamięci o wydarzeniach, do których doszło w sierpniu 1980 roku, a także później już po podpisaniu porozumień kończących strajki. Sala BPH to także jeden z najważniejszych materialnych symboli przypominających ponad 170 letnią tradycję przemysłu stoczniowego funkcjonującego na terenie miasta. Wstęp do Sali BHP nadal będzie bezpłatny.
 
info/foto: NNM
 
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: