Odkryli skarb w okolicach Strzelinka

Lęborskie muzeum wzbogaciło się o unikatowy skarb! W okolicach Strzelinka, w ubiegłą sobotę zgłoszono odkrycie kilku srebrnych monet.

W związku z charakterem znaleziska, podjęto wspólną akcję Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku, Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno – Historycznego „Gryf” oraz wspomnianego muzeum, mającą na celu weryfikację znaleziska oraz eksplorację i zabezpieczenie zabytków. W jej wyniku udało się odkryć i udokumentować miejsce zdeponowania skarbu złożonego z ok. 200 całych srebrnych i posrebrzanych dirhemów (VII-X w.n.e.); nieco starszych drachm dynastii Sasanidów (IV-VI w.n.e) oraz licznych (ok 500) fragmentów (siekańców). Okazało się, że monety ukryte były w zboczu wąwozu, w ręcznie lepionym naczyniu (misie), które zostało uszkodzone przez korzeń drzewa i zabytki wysypywały się z niego. Obecnie trwa inwentaryzacja i zabezpieczanie konserwatorskie materiałów, ale już możemy stwierdzić że to kolejne sensacyjne znalezisko, które wzbogaci naszą wiedzę o wczesnośredniowiecznym dalekosiężnym handlu.

info/foto/Facebook/Muzeum w Lęborku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: