Pozostałości średniowiecznych fortyfikacji znaleziono w czasie remontu ulicy w Gdańsku

Są trochę uszkodzone, ale nie będą zniszczone. W czasie prac przy ul. Augustyńskiego w Gdańsku, spod ziemi "wyszły" kolejne relikty średniowiecznych fortyfikacji.

Na zdjęciach widzimy fragmenty muru łączącego niegdyś Basztę Nową (ją także odkryto podczas budowy parkingu przy ul. Okopowej) z pobliską Basztą Białą.

Odsłonięte fragmenty założenia obronnego pochodzą z połowy XV wieku - na zdjęciach widzimy m.in. charakterystyczną dla tamtego okresu strzelnicę, obramowaną płatami wapienia.

Znalezisko oglądał już PWKZ. W trakcie spotkania z inwestorem i wykonawcą ustalono, że urząd nie będzie wstrzymywał prac. By nie niszczyć reliktów inaczej "pobiegną" rury w tym miejscu.

Relikty po udokumentowaniu zostaną zachowane, ich ślad zostanie zaznaczony w chodniku, który pojawi się po remoncie. Ze względu na to, że prace obejmą kolejny fragment ul. Augustyńskiego, niewykluczone, że kolejni ceglani świadkowie historii Gdańska "pojawią się na powierzchni".

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: