Wyjątkowe srebra do zobaczenia w Gdańsku

W czwartek, 12 grudnia 2019 r., o godz. 14:00 w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta zostanie otwarta wystawa czasowa poświęcona działalności złotniczej gdańskiej rodziny Stumpfów. O działalności pokoleń jubilerów opowie ponad 350 eksponatów pozyskanych z zagranicy oraz Polski. Wystawę będzie można zwiedzić pomiędzy 13 grudnia 2019, a 30 kwietnia 2020 r.

Od czasu otwarcia przez Carla Stumpfa warsztatu złotniczego przy ulicy Złotników 32 minęło ponad 215 lat. 5 kwietnia 1804 r. nikt z wizytujących niewielki zakład złotnika gdańszczan nie przypuszczał, że za blisko sto lat wyroby jubilerskie pochodzących ze Śląska Stumpfów zdobędą międzynarodowe uznanie, a ich rodzina będzie odpowiedzialna za konserwację wyposażenia bursztynowej komnaty. O tym, że ich prace znajdą się kiedyś na wystawie w muzeum zapewne też…

– „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945” to pierwsza próba ukazania twórczości pokoleń złotników od pierwszych lat XIX w. do 1945 roku. Zaczynali od niewielkiego warsztatu. W 1945 r. rodzinny interes składał się z czterech kamienic przy ul. Złotników, a także sklepu przy Długiej 29/30 i kolejnych we Wrzeszczu i Sopocie. Po 1945 r. do Gdańska nie wrócili, ale wyroby złotnicze Stumpfów znajdują się w zbiorach gdańskich muzeów oraz w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Nasza wystawa to okazja do zapoznania się nie tylko z pięknymi wyrobami, ale także ciekawymi historiami sukcesu pokoleń gdańskich artystów i przedsiębiorców – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

W Galerii Palowej zostanie pokazanych ponad 350 wyrobów jubilerskich: dekoracyjnych, użytkowych i sakralnych, a także okolicznościowych oraz zdjęć, w tym dagerotyp z wizerunkiem Carla Mortiza Stumpfa z 1847 r. Eksponaty pochodzą ze zbiorów muzealnych, z zasobów kościelnych, archiwów i bibliotek z całego świata, np. z Holandii, Norwegii, Niemiec i z… australijskiego Sydney. Blisko co czwarty eksponat został użyczony przez osoby prywatne.

– Wyroby Stumpfów przez prawie 140 lat stanowiły podstawę ich wysokiej pozycji na rynku lokalnym i zagranicznym. Cały czas rozwijali i unowocześniali firmę. Umiejętnie stosowali różnorodne techniki i metody zdobnicze. Wyznaczali też trendy, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, za które otrzymywali nagrody na najważniejszych światowych wystawach. Umieli wyczuć rynek. Świetnie rozumieli, że ze swoimi wyrobami mogli dotrzeć zarówno do ludzi średniozamożnych, jak i elit. Realizowali intratne zlecenia władz lokalnych, a z drugiej strony produkowali brosze drobne broszki czy bibeloty dla turystów. Sięgali także chętnie po bursztyn. Od pocz. XX w. wyroby ze złota Bałtyku zyskiwały na popularności w dużej części dzięki Stumpfom – mówi Anna Frąckowska z Muzeum Gdańska, kurator wystawy.

Wystawę można zwiedzać od 13 grudnia br. do 30 kwietnia 2020 z wyłączeniem poniedziałków. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą zobaczyć wystawę nieodpłatnie. Obowiązujące do końca 2019 r. ceny biletów wynoszą 12 zł / indywidualny, 6 zł / ulgowy i 20 zł / bilet rodzinny (1-2 dorosłych i 2-6 dzieci do lat 18).

Czasem żeby obejrzeć wyroby gdańskich jubilerów nie trzeba iść do muzeum. Na ostatniej Aukcji Rzemiosła i Biżuterii w Sopockim Domu Aukcyjnym pojawił się pewien wyjątkowy srebrny kufel pochodzący z pracowni Johanna Meinertza datowany na lata 1659-1669. Zatem gdyby ktoś przejawiał szczególne zainteresowanie posiadaniem takiego artefaktu, nie musi poprzestać na podziwianiu przez szybę. 

info/foto: Muzeum Gdańska/Sopocki Dom Aukcyjny

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: